Неколку ситуации во кои е важно да пиете вода

Водата е важна за здравјето и нормалното функционирање на организмот.

Еве неколку ситуации кога на телото му е најпотребна вода.

Откако ќе се разбудите

Чаша ладна вода откако ќе се разбудите му дава сигнал на телото дека е време да се раздвижи.

Пред оброк

Чаша вода пред оброкот ќе ви помогне да останете подолго сити, што значи дека и помалку ќе јадете. Исто така, организмот ќе е хидриран и е подготвен за храна.

Кога сте гладни

Ако огладнете пред оброк, најпрво испијте голема чаша вода за да бидете сигурни дека организмот не е дехидриран, затоа што често луѓето гладот го мешаат со жедта.

Пред тренинг

За да спречите дехидратација, пијте вода пред тренинг. Исто така, важно е да пиете вода за нормална циркулација и правилно функционирање на организмот.

После тренинг

Пијте вода и после тренинг, за да ја надокнадите течноста која сте ја изгубиле преку потење. Но, не пијте премногу за да не ви се створи чувство на нелагодност во стомакот.

Кога сте уморни

Доколку сте уморни и би сакале да дремнете попладне, испијте чаша вода.

Уморот е една од начестите знакови на дехидратација. Бидејќи водата брзо се движи низ телото, ќе дојде до мозокот и ќе ви ја крене енергијата.

реклама

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Корона-кризата ја намали потребата од балкански работници во Германија и Австрија

Read more

Здравје

Кафето помага во битката со вишокот килограми

Read more

Кога и како се прогласува крај на пандемија?

Read more

Лекот ибупрофен се тестира како терапија за COVID-19

Read more

Неколку причини зошто треба да јадете ф’стаци

Read more

Магазин

Кафето помага во битката со вишокот килограми

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Вкусен тост со авокадо

Читај повеќе
  • play_arrow

Утрински стомачни на празен стомак

Читај повеќе

СЗО: Возете велосипед, здраво е

Читај повеќе

Сопругата на Дерек Шовен бара да си го смени презимето во разводот

Читај повеќе
  • play_arrow

Каролина Куркова ги споделува домашните рецепти за убавина

Читај повеќе

Светот пред 250 милиони години

Читај повеќе

Кога и како се прогласува крај на пандемија?

Читај повеќе

Лекот ибупрофен се тестира како терапија за COVID-19

Читај повеќе