Неколку совети како да подготвите вкусно јунешко месо

Дали ви се случило да купите убаво парче јунешко месо, но откако ќе го подготвите и послужите не е воопшто вкусно и е жилаво?

Најдобриот начин за подготвување јунешко месо е да направите маринада oд маслo и зачини, да го ставите месото внатре и да го оставите преку ноќ во замрзнувач. Еден до два часа пред подготовката додајте уште неколку парчиња киви – кивито содржи ензими кои го омекнуваат месото. Исто така, може да ставите и ананас, пишува BrightSide.

Освен овие два вида егзотично овошје, може да додадете и малку вино, рендан кромид и јаболко и да го оставиете месото во текот на целата ноќ, а исто така може да ставите лимон и оцет. Лимонот ќе почне да дејствува по 1 час, а со овој трик може да се послужите ако подготвувате јадење за гостите во последен момент.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Read more

Кајгана со една неочекувана состојка - за намалување на килограмите

Read more

Рецепт на денот: Вкусен леб со тиква

Read more

Три идеи за брз неделен ручек

Read more
 

Магазин

Кои се придобивките ако јадете по четири бадеми секој ден?

Читај повеќе

Руски измамници продаваат уреди за „дечипирање“ од вакцината против ковид

Читај повеќе

Студија: Бебињата развиваат смисла за хумор во првиот месец од животот

Читај повеќе

Едноставно решение за оние коишто имаат недостаток на витамин Д

Читај повеќе

Кој збор ја одбележа 2021 според речникот Merriam-Webster?

Читај повеќе

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Читај повеќе

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Читај повеќе

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Читај повеќе