Неколку знаци дека сте зависни од кофеин

Сите знате дека кофеинот најмногу се содржи во кафето, но ќе се изненадите од фактот дека оваа супстанца се наоѓа и во други видови пијалоци, намирници и лекови, зрната од какао, чајот. 

Ова се неколку знаци дека сте зависни од кофеин.

Летаргичност

Првиот знак дека сте зависни од кофеин е летаргичноста која ја чувствувате пред да го испиете утринското кафе. Се „влечкате“ до работа, ги откажувате плановите затоа што се чувствувате уморно и немате мотивација да учествувате во секојдневните активности.

Ако ви недостасува енергија, можеби сте зависни од кофеин.

За многумина, откажувањето од кофеин може да значи губиток на енергија која вообичаено ја добивате при консумација на кафе.

Кофеин и депресија

Според научниците од клиниката Мејо, постои врска помеѓу зависноста од кофеин и депресија. Претераниот внес на кофеин го нарушува сонот, а тоа влијае негативно на расположението.

Луѓето кои страдаат од анксиозност, не треба да консумираат кофеин затоа што тоа може додатно да ја влоши психолошката состојба.

Проблеми со мускулите

Познато ви е чувството кога имате грип, па не можете да станете од креветот. 

Доколку престанете да консумирате кофеин, можат да се појават слични болки во мускулите кои можат да ви причинуваат тешкотии и при секојдневните активности.

Главоболка

Доколку престанете да пиете кафе, главоболката ќе биде една од најтешките работи со кои ќе се соочите.

Инаку, лековите кои ја ублажуваат главоболката најчесто содржат кофеин.

Влијае на расположението

Кофеинот може да влијае на вашето расположение. Ако сте зависни од кофеин, ќе забележите дека со тек на време ја зголемувате количината. Кога вашето тело ќе се навикне на кофеин, телото сè повеќе бара да ја зголемувате количината.

реклама

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Здравје

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Read more

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Read more

Руски експерти направија лек за COVID-19

Read more

САД ги купија речиси сите резерви на лек за COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав тренд кој треба да го пробате: Ладно цедено кафе

Читај повеќе

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Читај повеќе

Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Читај повеќе

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Читај повеќе