Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Витамините и минералите играат важна улога во одржување на нивото на енергија и намалување на ризикот од разни болести. Тие помагаат во неколку телесни функции како што се помагање во борбата против инфекции, зајакнување на коските, забрзување на зараснувањето на раните и регулирање на хормоните.

Меѓутоа, недостатокот на кој било есенцијален витамин или минерал може да го наруши функционирањето на нашето тело и да предизвика неколку здравствени проблеми.

Зошто е важен витаминот Б12?

Витаминот Б12 е суштинска хранлива материја која има многу основни функции во вашето тело. Тоа е витамин растворлив во вода, кој помага да ги одржувате вашите нерви здрави, а исто така го олеснува производството на црвени крвни зрнца. Сепак, недостатокот на витамин Б12 може да доведе до неколку компликации и различни симптоми.

Внимавајте на овој предупредувачки знак кога ќе се разбудите

Според податоците од истражувањето објавени во British Journal of Nursing, во кое учествувале околу илјада пациенти, оние на кои им бил дијагностициран недостаток на витамин Б12 пријавиле широк спектар на симптоми, а заморот е најчест од сите. Утврдено е дека 96 отсто од испитаниците пријавиле „невообичаен замор“.

Според експертите, заморот е еден од примарните знаци на недостаток на Б12, кој може да биде поприсутен кога ќе се разбудите. Недостатокот на витамин Б12 може постепено да се развива, но може да се влоши доколку не се лекува на време.

Некои од почестите симптоми покрај замор вклучуваат:

– отежнато дишење

– главоболки и вртоглавица

- бледа кожа

- силно чукање на срцето

– гастроинтестинални проблеми

- тешкотии во концентрацијата

Како да внесувате доволни количини на витамин Б12?

Витаминот Б12 не може да се создаде природно во телото, па затоа мора да го добивате од храна.

Некои од најдобрите извори на витамин Б12 вклучуваат: говедско, свинско, шунка, живина, јагнешко месо, школки, ракови, млечни производи како млеко, сирење и јогурт и јајца. Зајакнатите житарки исто така можат да ви обезбедат доволно нивоа на оваа витална хранлива материја.

Веганите и вегетаријанците можат да се консултираат со своите лекари и нутриционисти и да разговараат за соодветните алтернативи за дополнување.

Тагови
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Здравје

Зошто е важно да внесувате цинк и кои се најдобрите извори?

Read more

Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Read more

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Read more

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Read more
 

Магазин

Евтино, а вкусно: Макарони со компири и сланина

Читај повеќе

Зошто е важно да внесувате цинк и кои се најдобрите извори?

Читај повеќе

Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Читај повеќе

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Читај повеќе

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Читај повеќе

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Читај повеќе

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Читај повеќе