Необично фантастичен вкус: Пилешко со ананас во слатко-кисел сос

Направете превкусно пилешко со тоа што ќе му додадете ананас, а така подготвено ќе им се допадне на сите.

Доколку сакате да експериментирате со храната, ви предлагаме да пробате пилешко со ананас во слатко-кисел сос. Оваа необична комбинација на состојки го прави јадењето апсолутно неодоливо, а колку и да изгледа дека овие состојки не одат заедно, тие се одлична комбинација. Можете да направите пилешко на милион начини, но дефинитивно е највкусно со ананас и пиперки во слатко-кисел сос. Послужете за ручек со ориз или тестенини.

Потребни состојки:

 • 300 гр бело месо
 • 1 лажичка слага пипер
 • 1 лажица пченкарен скроб
 • 1 кромид
 • 1/2 жолта бабура
 • 1/2 црвена бабура
 • 5 прстени ананас од конзерва
 • масло
 • сол
 • бибер

За сосот:

 • 1 лажица кафеав шеќер
 • 1 лажица кечап
 • 1 лажица слатко-кисел сос
 • 1 лажица оризов оцет
 • 3 лажици соја сос
 • 1 чешне лук
 • власец

Подготовка:

Пилешкото исечкајте го на коцки, а потоа посолете, бибер и зачинете со блага пипер. Додадете скроб и сè добро измешајте. Во длабока тава со малку загреано масло пропржете го месото. Кога месото ќе се испржи, извадете го од тавата, па додадете крупно исечкан кромид. Кога кромидот малку ќе омекне, додадете ги крупно исечканите бабури, како и ананасот. Во сад измешајте ги шеќерот, кечапот, оризовиот оцет, слатко-киселиот сос, соја сосот и толчениот лук. Додадете го пилешкото во тавата со овошјето и зеленчукот, па истурете го сосот. Промешајте и пржете уште неколку минути. На крај посипете со сечкан власец.

Remote video URL
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Посна лазања со спанаќ и печурки

Read more

Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Read more

Лажна пица од зелка и компири место тесто

Read more

Рецепт на денот: Бакалар со леблебии и чери домати

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе