Несекојдневни и вкусни: Мафини со морков и ананас

Рецепт за вкусни и сочни мафини со морков и ананас совршени за целото семејство. Ако немате калапи за мафини, смесата може да ја распоредите во еден калап и да добиете вкусен колач.

Потребни состојки:

-100 г ореви

-100 г ананас

-готова смеса за мафини (250 г па нагоре)

-една лажичка цимет

-60 г кокосово брашно

-2 јајца

-една банана

-200 г јогурт

-кора од лимон

-2 до 3 лажички крупно сечкани ореви

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени Целзиусови. Морковот изрендајте го, ананасот исечете го на коцки, а оревите исечкајте ги.

Смесата за мафини ставете ја во сад, додадете кокосово брашно и цимет, па измешајте. Потоа додадете ги јајцата, бананата претходно изгмечена со виљушка, морковите, ананасот, оревите и јогуртот.

Сето заедно мешајте го со миксер две минути додека не добиете глатко тесто. Смесата распоредете ја во калапи за мафини. Посипете со изрендана кора од лимон и сечкани ореви.

Намалете ја температурата на рерната на 180 степени и печете околу 25 минути.

Тагови
реклама

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Read more

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Read more

Рецепти

Евтино, а вкусно: Макарони со компири и сланина

Read more

Рецепт на денот: Посна лазања со спанаќ и печурки

Read more

Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Read more

Лажна пица од зелка и компири место тесто

Read more
 

Магазин

Евтино, а вкусно: Макарони со компири и сланина

Читај повеќе

Зошто е важно да внесувате цинк и кои се најдобрите извори?

Читај повеќе

Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Читај повеќе

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Читај повеќе

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Читај повеќе

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Читај повеќе

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Читај повеќе