Netflix доби конкуренција: Apple претстави сопствен стриминг сервис

По долго чекање, Apple синоќа ја најави новата стриминг платформа наречена Apple TV Plus. Од компанијата велат дека Apple TV Plus „ќе стане дом на најдобрите креативци во светот, кои ќе произведуваат оригинални серии, ТВ шоуа, филмови и документарни програми“.

На Apple TV Plus се работеше уште многу одамна – една година пред официјалното претставување во јавноста. Компанијата веќе ангажираше автори, актери и лица од шоу-бизнисот кои ќе работат на нова и оригинална содржина што ќе се емитува на платформата во иднина.

Се очекува дека Apple годинава ќе потроши околу 2 милијарди долари на оригинална содржина, но треба да инвестира уште многу, многу големи суми за да го стигне трошењето на Netflix, кој годинава ќе потроши околу 15 милијарди долари. Покрај најавата за лансирање на платформата Apple TV Plus, беше објавено и видео со монтажа од сите оригинални програми кои Apple ќе ги пласира таму.

„Дизајниравме ново ТВ искуство каде можете да платите за да ги гледате каналите кои ви се омилени, сите во една апликација, со лозинките кои веќе ги имате. Симнете ги и гледајте ги вашите омилени програми секогаш и секаде“, изјави Питер Стерн од Apple.

Во Apple TV Plus ќе бидат обединети програмските шеми на повеќе стриминг сервиси, како и ТВ канали, кои ќе му овозможат на гледачот да ги следи сите негови омилени програми. Помеѓу нив се Amazon Prime, Hulu, ESPN+, ABC и NBC.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

[КАЈГАНА интервју] Себастијан Ерера - наскоро колумбиски шмек во репрезентацијата на Македонија?

Read more

Ахмети посака Албанец премиер, Заев му порача дека нема да биде дел од идната Влада

Read more

Вести

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

Кинески радиотелескоп наскоро ќе бара вонземјани

Read more

SpaceX во орбитата ќе лансира нови Starlink сателити

Read more

Се тестира технологија за 6G мрежа

Read more

Гик

Маск: Време е Amazon да се разбие

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за видеоиграта Project Cars 3

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го избришете профилот на Zoom?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Hublot произведе паметен часовник кој чини 5.800 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Гејмерски рекорди кои најверојатно никогаш нема да бидат срушени

Читај повеќе

Колку смисла имаат тестовите на антитела на коронавирус?

Читај повеќе

Сепак следат сѐ што правиме онлајн - Google пред тужба за нарушување на приватноста

Читај повеќе

Научниците открија: Овде воздухот е најчист во светот

Читај повеќе
  • filter

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Читај повеќе