Неверојатната приказна на херојот на Рома

Рома синоќа во Тирана го победи Феенорд со 1:0 во финалето на Конференциската лига и стигна до својот прв европски трофеј по 1961 година.

Избраниците на Жозе Мурињо одиграа одличен натпревар, а херој на големата победа беше 22-годишниот Николо Ѕаниоло, кој во 32. минута го постигна единствениот гол на натпреварот.

Ѕаниоло беше еден од најголемите италијански таленти, а откако дојде во Интер од Виртус Ентела, беше фантастичен во младинскиот тим на Интер. Во сезоната 2017/2018 тој беше најдобар стрелец на тој тим и најдобар играч во освојувањето на јуниорската титула.

Интер го префрли во првиот тим, но за него не одигра ниту еден натпревар. Во летото 2018 година тој замина во Рома како дел од трансферот на Раџа Наинголан од Рома во Интер. Тоа се покажа како одличен потег за младиот играч за врска кој проигра во Рома.

Два пати ги скина лигаментите на колената

Следните две години Заниоло играше многу добро, а потоа почна неверојатниот пех со повреди. Во јануари 2020 година, тој ги скина вкрстените лигаменти на десното колено на натпреварот против Јувентус, што го тргна од терен шест месеци.

Тој се врати во јули и само што почна да влегува во форма, во септември 2020 година повторно му беа оштетени лигаментите, но овој пат на десното колено. Новата тешка повреда го оддалечи од терените десет месеци, го пропушти и ЕУРО, а на тренинзите се врати минатото лето за време на претсезоната под водство на Жозе Мурињо.

Ѕаниоло оваа сезона беше стандарден играч на Мурињо, иако пропушти неколку натпревари поради полесни повреди. Сезонава одигра 42 натпревари и постигна осум гола со девет асистенции. Тој и Мурињо имаа мали несогласувања во текот на сезоната, но ги расчистија во текот на пролетта и потоа заедно дојдоа до трофејот.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Фудбал

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Read more

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Read more

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Read more

Луди шпекулации од Чизмата: Нејмар во Јунајтед, Роналдо во Рома

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Читај повеќе

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе
  • play_arrow

МекЛафин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Читај повеќе

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Читај повеќе

Одбојкарите загубија од Египет, одбојкарките од Тунис

Читај повеќе

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Читај повеќе

Формула 1 има намера да се префрли на еколошко гориво во 2026 година

Читај повеќе

Луди шпекулации од Чизмата: Нејмар во Јунајтед, Роналдо во Рома

Читај повеќе