БУНДЕСЛИГА 2023/2024

Неверојатни сцени на прославата во Леверкузен: Навивачите не издржаа и влетаа пред 90-та

Фудбалерите на Баер Леверкузен за прв пат во 120-годишната историја на клубот ја освоија шампионската титула на Германија, а на крајот имаше неверојатна прослава на „БајАрена“.

Леверкузен синоќа имаше можност да го совлада Вердер и да ја освои титулата во Бундеслигата, а тоа се случи по импресивниот настап на „Фармацевтите“ и триумфот од 5:0. Но, сцените кои следеа по последниот гол, изгледа како да не сме ги виделе.

URL

Имено, навивачите на Леверкузен не го дочекаа крајот на натпреварот. На границата меѓу 89-та и 90-тата минута Флориан Вирц погоди за 5:0, а нетрпеливите навивачи не го чекаа последниот судиски свиреж, туку сите влетаа на теренот.

Судијата Харм Осмерс не сакаше да ситничари и да ги враќа навивачите на нивните места, па реши да свирне крај уште пред истекот на 90-тата минути.

URL

Потоа на теренот истрчаа и останатите навивачи, а сите се обидоа да дојдат до играчите и да им одземат парче облека што ќе го чуваат до крајот на животот, а кое го означува моментот кога за прв пат во историјата ја освоија шампионската титула.

Remote video URL

Поснаодливите навивачи отсекоа парче од мрежата на голот или од тревата од стадионот „БајАрена“ и ги однесоа дома. Се славеше до доцна во ноќта во градот популарен за фармацевтската индустрија, но и за упорните фанови кои титулата ја чекаат 120 години.

URL

Тимот предводен од Чаби Алонсо успеа да стави крај на неверојатната доминација на Баерн, која траеше цели 11 години, бидејќи „Баварците“ како да си ја имаа присвоено титулата во Бундеслигата, но „Фармацевтите“ им покажаа на другите германски клубови дека не е невозможно да се борат со секогаш моќниот гигант од Минхен.

URL
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Фудбал

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Read more

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Read more

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Read more

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Read more
 

Спорт

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Читај повеќе

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Читај повеќе

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Читај повеќе

Во Лондон паднал договор: Ханси Флик ќе ја води Барса

Читај повеќе

За прв пат една лига може да има 6 учесници во ЛШ, Италијанците тријат раце

Читај повеќе