Незапирливиот Левандовски ја донесе Барса на врвот на табелата

Фудбалерите на Барселона продолжија со одлични резултати сезонава во Примера, а Мајорка синоќа „падна“ на гости со резултат 0:1.

Непоразената Барселона стигна до шестиот триумф во седум натпревари, но денеска не беше лесно во Мајорка. Роберт Левандовски повторно беше херој.

Фантастичниот Полјак повторно покажа за каков мајстор се работи. Во 20. минута погоди по одличен продор по левата страна, се намести на десната нога и потоа упати прекрасен удар во далечниот агол од голот на Мајорка.

Никој во тој момент не очекуваше дека тоа ќе биде конечниот резултат на играта, но тоа се случи.

Имаше шанси на двете страни, а Хауме Коста промаши одлична во 35-та за домашните, чиј удар го одбрани Марк-Андре тер Штеген.

Во продолжение Ведат Муриќи можеше да постигне гол, но со глава изведе над голот и потоа „влезе“ Барселона.

Франк Кесие можеше да ги реши работите во 61. минута, но шутираше само покрај стативата. Добра шанса на крајот пропушти и Жорди Алба, но на крајот за Барселона е важно што освои три важни бода.

Сега Каталонците се на првото место на табелата со бод повеќе од Реал, но и натпревар повеќе.

Remote video URL
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Фудбал

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Дали пропадна сонот на Ибра да ја освои ЛШ?

Read more

L'Equipe: Мбапе го пропушта натпреварот на сезоната

Read more

Јуве може да остане без уште 20 бода и да испадне од лигата

Read more
 

Спорт

Што се случи со Месут Озил?

Читај повеќе

Дали пропадна сонот на Ибра да ја освои ЛШ?

Читај повеќе

Валкана НБА тепачка

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов трипл-дабл за Јокиќ, солидна ноќ за Дончиќ кој се повреди

Читај повеќе

Кирјос призна дека ја нападнал поранешната девојка

Читај повеќе

L'Equipe: Мбапе го пропушта натпреварот на сезоната

Читај повеќе

Јуве може да остане без уште 20 бода и да испадне од лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

По 34 години, се враќаат местата за стоење на Вембли

Читај повеќе
  • play_arrow

ФИФА сѐ повеќе го американизира фудбалот

Читај повеќе