Никој не сака да живее во зграда полна со зеленило поради комарците

Експерименталниот зелен проект на станбено згрижување во кинескиот град Ченгду на идните станари им гарантираше живот во зеленило на уредени градини на секој балкон, но овие планови не одат според планираното поради комарците.

Балконите во толкава мера се обраснати со вегетација што луѓето избегнуваат да живеат во становите поради наезда на комарци, кои исто како и луѓето, многу сакаат билки.

Агенција за недвижнини вели дека сите 826 станови од вертикалната градина се продадени до април годинава, но наместо модерен еколошки рај, облакодерот изгледа како сет од некој постапокалиптичен филм.

Според државните медиуми, само десетина семејства досега се вселиле во становите. Со оглед на тоа што повеќето станари сè уште не се вселени, вегетацијата на балконите е малку „подивена“, па потенцијалниот еколошки рај сега е претворен во џунгла преполна со комарци.

Remote video URL
реклама

Проститутките први на удар на засилените КОВИД мерки

Read more

Се влошува војната меѓу Ерменија и Азербејџан

Read more

Турски F-16 урнал ерменски Su-25 авион

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Чек дис аут

12 интересни факти за Холандија

Read more

Што има во внатрешноста на најстариот телефон во светот?

Read more

Кога мачка ќе направи селфи

Read more

Наставник е најтетовираниот Французин

Read more

Магазин

Идеја за десерт: Мафини со ореви и банана

Читај повеќе

Истражување: Витаминот Д е тајното оружје во борбата против коронавирусот

Читај повеќе
  • filter

Каде има најскапо, а каде најевтино капучино во светот?

Читај повеќе
  • filter

12 интересни факти за Холандија

Читај повеќе
  • play_arrow

Што има во внатрешноста на најстариот телефон во светот?

Читај повеќе

По учеството во Мис БумБум никој не сака да ја вработи како докторка

Читај повеќе

Проститутките први на удар на засилените КОВИД мерки

Читај повеќе

Во која година од животот луѓето се најнесреќни?

Читај повеќе

Кога мачка ќе направи селфи

Читај повеќе