Нобеловата награда за хемија доделена за фундаментално откритие во нанотехнологијата

Нобеловата награда за хемија им беше доделена на научниците Мунги Бавенди, Луис Брус и Алекси Екимов за нивната работа на ситни квантни точки, фундаментален пробив во нанотехнологијата.

Бавенди и Брус се Американци, а Екимов е Русин. Наградата ја доделува Шведската кралска академија на науките и е во вредност од 11 милиони шведски круни, што е приближно 947.700 евра.

Овогодинешната награда е во чест на откривањето и развојот на квантни точки, наночестички толку мали што нивната големина ги одредува нивните својства.

Најмалите компоненти на нанотехнологијата ја дифузираат светлината од телевизорите и LED светилките, а исто така можат да ги водат хирурзите кога го отстрануваат туморското ткиво.

„Овие ситни честички имаат уникатни својства и сега ја зрачат својата светлина од телевизиските екрани и LED светилките. Тие катализираат хемиски реакции и нивната чиста светлина може да го осветли туморското ткиво за хирургот“, соопшти Кралската шведска академија на науките, која ја објави наградата во Стокхолм.

URL

Минатата година, Американците Каролин Р. Бертоци и К. Бери Шарплес и данскиот научник Мортен Мелдал заеднички ја добија Нобеловата награда за хемија за развој на начин за „спојување на молекули“ што може да се користат за проучување на клетките, мапирање на ДНК и дизајн на лекови кои може попрецизно да ги таргетира болестите како што е ракот.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Наука

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Read more

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Read more

Анимација: Човечкото тело при имплозија

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе