СУПЕРКОПА ДЕ ЕСПАЊА 2020

Нокаут за црвен картон: Меси првпат исклучен во дресот на Барса

Фудбалерите на Барселона загубија синоќа во финалето на шпанскиот Суперкуп од баскиски Атлетик со резултат 3:2, а еден од најлошите играчи на каталонскиот тим беше Лионел Меси.

Капитенот на Барселона беше исклучително лош, а откако неговиот тим го испушти водството со резултат 1:0 и 2:1, Меси стана видно нервозен.

Фудбалерите на Атлетик имаа предност од 3:2 на крајот од натпреварот, а потоа Меси направи неверојатна глупост.

За време на еден од последните напади во мечот, Меси му ја додаде топката на Џорди Алба и ја започна трката кон казнениот простор на баскискиот тим.

Но, Асиер Виљалибре го турна со рамото, поради што на Меси „му се стемни пред очи“, и го удри напаѓачот на Атлетик од позади по глава и го нокаутираше.

Судијата Хесус Гил Мансано остави акцијата да продолжи, а откако натпреварот беше прекинат, тој реши да го погледне видеото од спорната ситуација и да му покаже директен црвен картон на Меси.

URL

Ова беше само трет црвен картон за Меси во неговата кариера и прв во дресот на Барселона.

Првпат беше исклучен во дресот на Аргентина во 2005 година, а вториот пат во 2019 година.

URL
реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Петте најлоши пози во сексот

Read more

Фудбал

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Read more

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Read more

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Read more

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Read more
 

Спорт

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Читај повеќе

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Читај повеќе

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Читај повеќе

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Читај повеќе
  • play_arrow

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс потопен во Мемфис

Читај повеќе

Надал го откажа настапот на турнирот во Ротердам поради повреда

Читај повеќе

Баји: Помеѓу Меси и Роналдо би го избрал Рамос

Читај повеќе