Ноќни грчеви во нозете: Како да ги спречите?

Ноќните грчеви во нозете може да ве разбудат од сон со остра болка среде ноќ, а некогаш се јавуваат додека се будите наутро.

Овие грчеви се прилично болни и предизвикуваат стегнување на мускулот што може да трае и откако ќе помине болката.

Ноќните грчеви се почести кај возрасни над 50 години, но може да се јават и кај помлади луѓе и кај деца. И мажите и жените се подеднакво засегнати.

Што предизвикува ноќни грчеви во нозете?

 • Седење подолго време
 • Интензивен напор
 • Стоење или работење на бетонски под
 • Неправилно седење

Што можате да направите да се спречат овие грчеви?

 • Хидратација: Пијте шест до осум чаши вода секој ден
 • Нежно ги истегнете ги мускулите на нозете пред спиење
 • Носете удобни обувки
 • Опуштете се во топла купка пред спиење.
 • Не седете со скрстени нозе или стапала

Што да направите кога ќе ве фати грч на ногата?

Силно истегнување на згрчениот мускул е најефикасен начин за ублажување на грчот и болката. Може да се обидете со нежно масирање или лесно одење.

Дали постојат лекови како терапија за ноќните грчеви во нозете?

Пробајте со редовно земање витамински додатоци. Витамин Е или Б комплекс во форма на суплементи може да бидат корисни. Магнезиумот исто така помага многу, особено кај бремени жени.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Стивен Хокинг бил во право: Случајно откриено важно својство на црните дупки

Read more

Џабе се фалите - бројот на партнерки не ве прави подобри љубовници

Read more

Помогнете му на телото најдобро да го искористи витаминот Д

Read more

Здравје

Pfizer: Вакцината е безбедна за деца од 5 до 11 години

Read more

Помогнете му на телото најдобро да го искористи витаминот Д

Read more

Како времето минато пред екрани влијае врз здравјето на тинејџерите?

Read more

Како да се решите од отоци на нозете?

Read more
 

Магазин

Колку парови го „преживуваат“ неверството?

Читај повеќе

Pfizer: Вакцината е безбедна за деца од 5 до 11 години

Читај повеќе

Помогнете му на телото најдобро да го искористи витаминот Д

Читај повеќе

Како времето минато пред екрани влијае врз здравјето на тинејџерите?

Читај повеќе
 • play_arrow

Како да се решите од отоци на нозете?

Читај повеќе

Што е здравствена анксиозност и какви се последиците?

Читај повеќе

Кога жените имаат најсилен сексуален нагон?

Читај повеќе
 • filter

Модни совети што можеме да ги позајмиме од уникатниот уличен стил во Москва

Читај повеќе
 • play_arrow

20 начини како да топите калории без вежбање

Читај повеќе