Нов гаф на Бајден: Довикуваше почината жена

Американскиот претседател Џо Бајден стана познат по своите гафови кои го ставаат во непријатни ситуации. Во последниот, тој ѝ се обраќа на почината членка на Конгресот, извикувајќи го нејзиното име.

За време на конференцијата за борба против гладта што се одржа синоќа, Бајден ја повика на членката на Конгресот од Индијана, Џеки Валорски, која загина во сообраќајна несреќа во август.

Сакајќи да им се заблагодари на организаторите на конференцијата, Бајден почна да прашува: „Џеки, дали си таму? Каде е Џеки?“, очигледно заборавајќи дека таа починала.

„Мислев дека и таа ќе биде таму“, вели збунетиот Бајден, а неговиот гаф веднаш се прошири на социјалните мрежи.

Инаку, Валорски беше еден од организаторите на споменатата конференција. Таа на 3 август загина во тешка сообраќајна несреќа заедно со уште две лица.

Американскиот претседател тогаш објави соопштение во кое изјави дека тој и неговата сопруга Џил биле „шокирани и тажни“ од нејзината ненадејна смрт.

URL

Иако некои се смееја на настапот на Бајден, имаше и такви кои го критикуваа, особено затоа што често му се случува вакво нешто.

„Навистина ужасна и срамна грешка“, напиша пратеничката Вики Харцлер.

Портпаролката на Бајден, Карин Жан-Пјер, објасни дека Бајден непосредно пред неговиот говор ја спомнал Валорски и нејзината неверојатна работа и дека таа мора да била првата работа што му паднала на ум кога сакал да им се заблагодари на сите што придонеле за организацијата на конференцијата.

Инаку, американскиот претседател со 79 години е најстариот човек на таа позиција во историјата на Америка, а тоа не ги спречува многумина да ја посочат неговата возраст и да ѝ ги припишуваат неговите непријатности.

Тагови
реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Чек дис аут

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Read more

Времеплов: Најдобрата реклама со фудбалери на сите времиња

Read more

15 најнапредни воени бродови во светот

Read more

Најстарата желка во светот наполни 190 години

Read more
 

Магазин

Три причини зошто жените глумат оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе