Нов гаф на Бајден: Го заборави името на премиерот на Австралија

Трилатералното безбедносно партнерство, наречено АУКУС, официјално постои од денес, откако лидерите на САД, Велика Британија и Австралија одржаа заедничка конференција преку видеоврска, и овој договор предвидува Австралија да добие подморница со нуклеарен погон. Тоа предизвика силна политичка реакција во Австралија, Велика Британија, но и во Франција, чиј постоечки договор од 90 милијарди долари со Австралија одеднаш беше раскинат.

Иако ниту еден од лидерите на трилатералниот сојуз не ја спомена Кина, многумина сметаат дека пактот е одговор на „експанзионизмот и агресијата на Пекинг“ во Јужното Кинеско Море и кон Тајван.

На настанот присуствуваше и претседателот на САД Џо Бајден.

Она што стана хит и нов гаф на Бајден е кога требаше да им се заблагодари на премиерите, па така на Борис Џонсон му кажа „ти благодарам Борис“, па се сврте кон австралискиот премиер Скот Морисон и му рече „му се заблагодарувам и на тој човекот одоздола, многу ти благодарам, пријателе“ (Down Under – како што колоквијално се нарекува Австралија).

Погледнете го видеото:

URL
Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Свет

Москва под локдаун: Низ градот само луѓе во заштитни одела кои ги дезинфицираат улиците

Read more

САД го издадоа првиот пасош со ознака за пол X

Read more

Хитлер доби QR код за зелен пасош, ЕУ на нозе

Read more

ЕУ драстично ја казни Полска: Варшава мора да плаќа милион евра дневно

Read more
 

Вести

Три лица извршиле обљуба врз девојка од Крива Паланка

Читај повеќе

МЗ: На Инфективна почина 17-годишна пациентка заболена од COVID-19

Читај повеќе
  • filter

Москва под локдаун: Низ градот само луѓе во заштитни одела кои ги дезинфицираат улиците

Читај повеќе

Вo недела почнува зимското сметање на времето

Читај повеќе

Борисов: За Бугарија да ја поддржи Северна Македонија, бугарското малцинство треба да биде во Уставот

Читај повеќе

Приведен битолчанец за издржување казна затвор

Читај повеќе

Претрес во Струга, пронајдено оружје

Читај повеќе

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Читај повеќе

„Го Сакам Водно“ до Арсовска и Шилегов: Покажете гаранција за Водно

Читај повеќе