Нов „предизвикан“ земјотрес регистриран во Стразбур

Според Националната мрежа за сеизмички мониторинг (РЕНАС) на Франција, новиот земјотрес беше почувствуван денеска во пошироката област на Стразбур, каде неодамна беше запрено продолжувањето на геотермалниот проект по претходните сеизмички епизоди.

РЕНАС го класифицираше овој земјотрес што се случи во 6:59 часот наутро како „предизвикан“, односно предизвикан од човечка активност. Епицентарот на земјотресот се наоѓа во близина на локација каде се изведува проект за геотермална централа, предводен од компанијата Fonroche северно од Стразбур, во комуните Ванденхајм и Рајхет.

На оваа локација, беа избушени два бунара на длабочина од 5 километри со цел да се испумпува топла подземна вода за да се искористи нејзиниот енергетски потенцијал на површината, пред повторно да се внесе во подземјето. Многу жители од регионот преку интернет повикуваат на крај на геотермалните активности во Рајхстет-Венденхајм.

По првиот земјотрес со јачина од 3,1 степен според Рихтеровата скала, кој се случи на 12 ноември 2019 година и чиј епицентар беше регистриран на 5 километри од геотермалното место, активностите на локалитетот беа запрени од префектурата на Долна Рајна. Студиите спроведени за да се разбере потеклото на овој земјотрес не овозможија да се одлучи помеѓу хипотезата за земјотрес од природно потекло или од предизвикано потекло.

Во октомври беа извршени тестови на геотермалната локација. Следуваа нови повторени потреси, десет за две недели помеѓу крајот на октомври и почетокот на ноември, што доведе до наредба за прекин на изведбите од страна на префектурата на Долна Рајна. Fonroche призна дека овие потреси во изминатите два месеци се должат на нејзините тестови.

реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Свет

Белата куќа ги избриша сите снимки со Трамп од нејзиниот YouTube канал

Read more

Во Британија и Португалија рекорден број починати од коронавирус

Read more

Бајден: Денеска е ден на демократијата, на историјата, на надежта

Read more

Најмалку двајца загинати во експлозијата во Мадрид, евакуиран домот за стари лица

Read more
 

Вести

Белата куќа ги избриша сите снимки со Трамп од нејзиниот YouTube канал

Читај повеќе

Во Британија и Португалија рекорден број починати од коронавирус

Читај повеќе

Рестораните и угостителските објекти од утре ќе работат до 21 часот

Читај повеќе

Бајден: Денеска е ден на демократијата, на историјата, на надежта

Читај повеќе

Второто полугодие продолжува со истите мерки и протоколи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најмалку двајца загинати во експлозијата во Мадрид, евакуиран домот за стари лица

Читај повеќе
  • play_arrow

Гледајте ја во живо инаугурацијата на Бајден

Читај повеќе

Прв полициски час во Холандија по Втората светска војна

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп замина сосе нуклеарните шифри – што ќе се случува сега?

Читај повеќе