Нов рекорд: Целосна промена на гуми во Формула 1 за 1,8 секунди

Ф1
А.С.
/ 14.10.2023 / 13:40

Светскиот рекорд во време на престој во боксот е соборен уште еднаш и сега изнесува неверојатни 1,8 секунди.

Тоа се случи минатиот викенд на трката за Големата Награда на Катар, а за тоа е одговорен тимот на Мекларен. Пилотот Ландо Норис влезе во боксот во 27-от круг и таму остана неверојатно кратко, само 1,82 секунди. Доволно беше да се сруши тригодишниот рекорд на Ред Бул, на чиј тим му требаше уште „влакно“ за да замени малку полесни и помали тркала.

Ова е видео од престојот на болидот во боксот направено од повеќе агли:

Remote video URL

 

Подолу можете да видите како изгледа измената на досегашниот рекордер.

Remote video URL
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Ф1

Необична потрага во Абу Даби: Член на Мерцедес ангажирал нуркач за да го најде изгубениот прстен

Read more

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Read more

Верстапен: Зад нас е неверојатна година, но секогаш сакаме да бидеме подобри

Read more

Верстапен победи и во Лас Вегас, Леклер во последниот круг го престигна Перес

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе