Нов вид воздушен транспорт: Би се возеле ли со летечки автобус?

Во време кога бројни компании работат на летечки автомобили или такси, дизајнот на новиот тип eVTOL летало на американската компанија Kelekona отиде чекор подалеку.

Станува збор за дизајн на првиот летечки автобус дрон кој би требало да биде претставен во 2024 година на 30-минутната рута меѓу Менхетен и Хамптон. Билетот ќе чини 85 долари.

Големиот  електричен дрон со вертикално полетување и слетување е наречен следниот летечки автобус. Ќе може да превезува 40 патници или товар од 5 тони, што е значајна разлика од летечките такси возила кои ќе можат да превезуваат по неколку патници.

За да биде возможно тоа, потребен е силен батериски пакет, а Kalekona тврди дека е на добар пат да го реализира тоа.

„Тоа што всушност ние го создаваме е една голема летечка батерија“, изјави Брејден Келекона, основач на компанијата, додавајќи дека дронот го градат околу батеријата. „Ние првин почнуваме од батеријата, па ги додаваме другите работи“, објасни тој.

Анимацијата на летот на летечкиот автобус може да ја погледнете во видеото:

Remote video URL
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Авто новости

Volkswagen го претстави малиот кросовер Taigo

Read more

Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Read more

Lamborghini што остава без здив

Read more

Поглед во новиот McLaren 765LT Spider

Read more
 

Автомобили

  • filter

Volkswagen го претстави малиот кросовер Taigo

Читај повеќе

Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Lamborghini што остава без здив

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот McLaren 765LT Spider

Читај повеќе
  • filter

Дебитираше новата Lada Niva Bronto во Русија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla Semi камионот одложен за 2022 година

Читај повеќе

Оваа грешка при менување брзини може да предизвика скап дефект

Читај повеќе

Редок Mercedes SLR McLaren 722 чини вртоглави 2,6 милиони евра

Читај повеќе