Нов Зеланд: 100 денa без ниту еден локално пренесен случај на COVID-19

Нов Зеланд има 100 дена без ниту еден нов случај на локално пренесување на коронавирусот, но властите предупредуваат дека е рано да се релаксираат мерките.

Во моментов има 23 позитивни луѓе во таа држава, но тие се откриени на граница и веднаш се ставени во карантин.

– Достигнувањето до 100 дена без локален пренос е важна фаза, но сепак, како што сите знаеме, не можеме да си дозволиме небрежност, изјави директорот на Агенцијата за јавно здравје Ешли Блумфилд.

– Видовме во странство колку брзо вирусот може да се врати и да се шири на местата каде што претходно беше под контрола и мора да бидеме подготвени да спречиме секој нов случај во иднина во Нов Зеланд, додаде тој.

Нов Зеланд, каде живеат пет милиони жители, има вкупно 1.219 потврдени случаи на коронавирус од февруари, при што последниот е дијагностициран на 1 мај. Починаа 22 лица.

Нов Зеланд ги затвори своите граници на 19 март. Оттогаш има строга контрола: секој човек што доаѓа во државата треба да биде во изолација 14 дена.

Новозеланѓаните живеат скоро нормален живот, без физичко растојание и со спортски и културни настани што се одвиваат нормално.

реклама

Проститутките први на удар на засилените КОВИД мерки

Read more

Се влошува војната меѓу Ерменија и Азербејџан

Read more

Турски F-16 урнал ерменски Su-25 авион

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Свет

Каталонците со свински глави удрија по шпанската полиција

Read more

Турски F-16 урнал ерменски Su-25 авион

Read more

Се влошува војната меѓу Ерменија и Азербејџан

Read more

Косово и Нагорно-Карабах не може да се споредуваат

Read more

Вести

Променливо облачно со температура до 24 степени

Читај повеќе
  • play_arrow

Каталонците со свински глави удрија по шпанската полиција

Читај повеќе

Турски F-16 урнал ерменски Su-25 авион

Читај повеќе

Владата одобри целодневна настава

Читај повеќе

Владата го усвои протоколот за работа на игротеките

Читај повеќе
  • play_arrow

Се влошува војната меѓу Ерменија и Азербејџан

Читај повеќе
  • play_arrow

Позитива на денот: 3-годишниот Реџеп го победи ракот и го огласи ѕвончето на Детската клиника во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Косово и Нагорно-Карабах не може да се споредуваат

Читај повеќе

Фетаи не е задоволна од пресудата за „Насилство во Центар“, Обвинителството ќе поднесе жалба

Читај повеќе