Нов Зеланд го продолжи карантинот во Окленд на уште 12 дена

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн соопшти продолжување од 12 дена на рестриктивните мерки за заштита од COVID-19, откако кластерот нови случаи се искачи на 29.

Во Нов Зеланд има четири нивоа на алармантност, а Окленд е на Ниво 3 од завчера.

Остатокот од земјата е на Ниво 2, а Ардерн рече дека и двете ќе бидат продолжени.

Нов Зеланд успеа да ја запре заразата со новиот коронавирус и забележа 102 дена без локална трансмисија.

Уште се истражува потеклото на кластерот во Окленд, најголемиот град во Нов Зеланд каде живеат 1,5 милиони луѓе.

Зошто 12 дена?

Премиерката рече дека одлуката за продолжување на рестриктивните мерки е „во согласност со нашиот претпазлив пристап и философијата на Нов Зеланд да се настапи агресивно и рано“.

Таа рече дека за 12 дена очекува кластерот да биде идентификуван и изолиран и дека ќе можеме самоуверено да го вратиме Окленд на Ниво 2“.

На прашањето дали се очекуваат нови случаи од кластерот, Ардерн рече дека кластерот „ќе расте пред да забави“.

Кои се рестриктивните мерки?

Ниво 3, кое е прогласено во Окленд, значи затворање на сите јавни институции и згради – библиотеки, музеи, киносали, игралишта...

Луѓето мора да работат од дома каде што е тоа возможно, а децата се препорачува и охрабрува да учат од дома. До граѓаните се апелира да останат во нивното „домашно опкружување“ кога не се на работа, односно училиште.

Супермаркетите и бензинските станици може да работат, но сите други бизниси каде има „близок контакт“ мора да бидат затворени.

Remote video URL
реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Read more

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Read more

Свет

Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Read more

Ким се извини за убиството на јужнокорејскиот службеник

Read more

Додека закрепнуваше во Берлин, во Русија сè му запленија

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Руските банки рекордно вложуваат во злато

Читај повеќе

МНТ ги рефундира билетите за откажаните претстави поради пандемијата

Читај повеќе

Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Читај повеќе

УХМР: Од утре локални поројни дождови

Читај повеќе
  • play_arrow

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Читај повеќе

Глоба од 50.000 евра за САСА по истекот на јаловиштето

Читај повеќе

Заев: Пописот ќе се спроведе во април 2021 година

Читај повеќе

Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Читај повеќе

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Читај повеќе