Нов Зеланд: Педесет отсто шанси за нова ерупција на вулканот

Новозеландскиот Истражувачки институт ГНС предупреди дека постојат 50 отсто шанси во следните 24 часа да дојде до нова ерупција на вулканот на Белиот Остров, која би можела да биде со слична јачина.

– Проценивме дека во следните 24 часа веројатноста дека ќе дојде до нова ерупција е голема. Постои исклучително мала веројатност дека каков бил налет на пепел ќе стигне до копното, но гасот може да се раствора зависно од моментната насока на ветрот, изјави вулканологот Геф Килгур.

Предупредувањето за ерупција на вулканот останува на нивото три, што укажува дека се случуваат мали локални ерупции.

Од вчерашната ерупција, сеизмичките активности се намалиле, меѓутоа ГНС наведува дека и понатаму се набљудува локалното испуштање на пареа и кал од активниот вентилациски простор.

Се претпоставува дека луѓето кои се наоѓале во близина на езерото, при ерупцијата веројатно биле погодени од топла вода, камења, предмети и имале проблеми со дишните патишта. Хоспитализираните имале изгореници, повреди од експлозија и проблеми со дишењето.

*Внимание: Содржината може да ве вознемири

Австралискиот премиер Скот Морисон изјави денеска дека 11 државјани на Австралија се водат како исчезнати, додека 13 се хоспитализирани по ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд.

Се претпоставува дека тројца од петте жртви од ерупцијата се австралиски државјани, истакна Морисон.

– Стравувам дека информациите ќе бидат и полоши во текот на денешниот или следните денови. Ова е ужасна трагедија, додаде австралискиот премиер.

Вкупно 24 австралиски државјани, на возраст од 17 до 72 години, биле дел од групата, која со крузер пристигнала на белиот остров да го истражува вулканот кога дојде до негово активирање.

Некои од повредените се наоѓаат во критична состојба и се распоредени во неколку новозеландски болници.

реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Еротски колаж

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Секси калчо (I дел)

Read more

Свет

Рохани е бесен: Новите американски санкции врз Иран се дивјаштво

Read more

Во САД веќе има 7 милиони заразени со коронавирус

Read more

Обединетото Кралство во следните 4 години во СЗО ќе партиципира со 430 милиони фунти

Read more

Папа Франциск: Да се исправат неправдите, да се заштитат сиромашните, мигрантите…

Read more

Вести

Дневен корона биланс: 141 новозаразен и 1 починат

Читај повеќе

Филипче: Засега нема потреба од допoлнителни рестриктивни мерки

Читај повеќе

ЕСС: Четвртиот пакет мерки тежок 350 милиони евра вклучува поддршка за најпогодените сектори и категории на граѓани

Читај повеќе

Кривична пријава за 10 дрвократци кои нападнаа полициски службеници

Читај повеќе

Рохани е бесен: Новите американски санкции врз Иран се дивјаштво

Читај повеќе

Поддршка од 200 милиони евра за земјоделците, субвенции, прилагодување со агрополитиката на ЕУ, вети Хоџа

Читај повеќе
  • play_arrow

Торнадо снимено во Далмација

Читај повеќе

Во САД веќе има 7 милиони заразени со коронавирус

Читај повеќе

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје поради „Прв до врв“

Читај повеќе