Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Б.С.Б.
/ 11.08.2020 / 16:25

Жителите на Окленд, Нов Зеланд се повторно во строг карантин откако по 102 дена се забележани четири нови случаи на заразени со коронавирусот.

Новите четири случаи се членови на едно семејство, но премиерката Џасинда Ардерн сепак одлучи да воведе строг карантин. Цел свет завидува на начинот на кој Нов Зеланд се носат со пандемијата на коронавирус, а брзата реакција на премиерката и покрај периодот од 102 дена без ниту еден случај е доказ на сериозноста на оваа нација во борбата против смртоносната зараза.

Карантинот во Окленд почнува во среда попладне, а остатокот од земјата ќе биде на второ ниво на карантин.

Следењето на контакти веќе е почнато на неколку работни места ширум Нов Зеланд, а блиските контакти на заразени луѓе се контактирани и наредено им е да одат во самоизолација.

Ардерн е загрижена поради потеклото на вирусот, бидејќи семејството нема контакти со патници надвор од земјата, ниту со хотелскиот карантин. Меѓу новозаразените се маж, жена и малолетник.

Ардерн го врати Окленд на трето ниво на карантин за да го спречи ширењето на вирусот. Сите се должни да останат дома освен ако не станува збор за посебни работници. Сите барови, ресторани и јавни сервиси мора да бидат затворени до среда попладне. Забрането е собирање на повеќе од десет луѓе. Задолжително е носењето на заштитни маски.

Ако следењето контакти и тестирањето не резултираат со пронаоѓање на изворот на зараза, карантинот би можел да биде продолжен.

Тагови
реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Read more

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Read more

Свет

Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Read more

Ким се извини за убиството на јужнокорејскиот службеник

Read more

Додека закрепнуваше во Берлин, во Русија сè му запленија

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

УХМР: Од утре локални поројни дождови

Читај повеќе
  • play_arrow

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Читај повеќе

Глоба од 50.000 евра за САСА по истекот на јаловиштето

Читај повеќе

Заев: Пописот ќе се спроведе во април 2021 година

Читај повеќе

Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Читај повеќе

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Читај повеќе

Скопјанец обвинет за запуштање и малтретирање на дете​

Читај повеќе

Приведени девет лица барани со потерница за издржување затворска казна

Читај повеќе

Заев: Полициската бруталност е за најсилна осуда

Читај повеќе