Нова опција за Facebook и Instagram: Разгледница од најважните настани

Meta претстави нова карактеристика „Year in Review“ достапна на Facebook и Instagram.

Корисниците на Facebook ќе можат да ја споделат опцијата „Year Together“ која ги нагласува пријателите, емоциите, местата и луѓето кои според алгоритамот биле најважни во 2021 година.

Разгледницата е достапна до 30 декември и ги опфаќа активностите на платформата во текот на годината.

Корисниците на Instagram имаат Playback осврт кој можат да го објават како временска капсула во склоп на Story. За активација на оваа функција потребно е да објавите повеќе од три приказни или да имате активна опција на архивирање на Story содржините. Платформата ќе предложи кои приказни сакате да ги објавите, но секогаш можете да одберете и самите.

Минатата година Instagram на корисниците им овозможи да направат осврт на изминатата година, а можеа да се објават до девет фотографии во колаж. Овој пат тој метод е во склоп на апликацијата за споделување содржина за крајот на годината.

Facebook и Instagram новата функција ќе ја понудат во вид на предлог, а корисникот секогаш ќе има опција да ја уреди по сопствен избор. Од Meta истакнаа дека двете опции глобално ќе бидат достапни во текот на следните денови.

 

Тагови
реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Интернет

Twitter казнет со 150 милиони долари

Read more

Дали телефоните нè прислушуваат: Како знаат за што зборуваме и зошто добиваме реклами за тоа?

Read more

Канада го забрани достапот на Huawei до 5G мрежите

Read more

Колку пати дневно вашите податоци се споделуваат додека сте онлајн?

Read more
 

Гик

Голем интерес за младинскиот предизвик – Генерација без граници, пријавете се!

Читај повеќе

SpaceX го лансираше првиот „крипто сателит“

Читај повеќе

Научниците предвидуваат: Луѓето ќе слетаат на астероид во 2073, а на Јупитер во 2103 година

Читај повеќе

Како вулканските ерупции создаваат молњи?

Читај повеќе
  • play_arrow

ЕСА објави нови неверојатни слики од Сонцето

Читај повеќе

Twitter казнет со 150 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

InSight Mars го испрати последното селфи од Црвената планета

Читај повеќе

Дали телефоните нè прислушуваат: Како знаат за што зборуваме и зошто добиваме реклами за тоа?

Читај повеќе

Универзумот се шири многу побрзо отколку што мислевме

Читај повеќе