Нови 119 случаи од 2.065 тестирања, најмногу во Скопје

Во последните 24 часа се направени 2.065 тестирања, а регистрирани се 119 нови случаи на COVID-19.

По градови:
- Скопје 53
- Куманово 9
- Штип 4
- Прилеп 13
- Тетово 4
- Струга 2
- Велес 1
- Битола 1
- Охрид 1
- Гостивар 6
- Крива Паланка 1
- Радовиш 1
- Кочани 3
- Пехчево 2
- Берово 5
- Делчево 6
- Свети Николе 3
- Кичево 3
- Неготино 1

Починати се 5 лица, двајца пациенти од Скопје (49г и 50г), пациентка од Тетово (46г), пациент од Куманово (63г) и еден пациент од Прилеп (82г). Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 297 оздравени пациенти од:

- Скопје 56
- Куманово 9
- Штип 37
- Прилеп 3
- Тетово 4
- Струга 85
- Велес 13
- Битола 6
- Охрид 34
- Гостивар 20
- Струмица 3
- Крива Паланка 2
- Пробиштип 3
- Демир Хисар 1
- Македонски Брод 4
- Виница 1
- Кратово 1
- Кичево 15

Досега во земјата се направени вкупно 142.158 тестирања на COVID-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.


Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13.914, бројката на оздравени пациенти е 10.507, на починати е 578, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.829.

реклама

На почетокот на ноември ни се заканува медиумски мрак

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Зошто Apple ја крие оваа фантастична опција на iPhone 12?

Read more

Цицлест четврток

Read more

Македонија

Куманово една од петте општини во државата која ќе се дигитализира

Read more

Преговори за јазикот и идентитетот немало и ќе нема, порачаа Пендаровски и Заев

Read more

Болнички капацитети има доволно, кадарот е мобилизиран, тврди Филипче

Read more

Филипче: Нема некоја значајна компликација на здравствената состојба на Спасовски

Read more

Вести

Откриен идентитетот на терористот од Ница, тоа е туниски имигрант

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Читај повеќе

Куманово една од петте општини во државата која ќе се дигитализира

Читај повеќе

Макрон ќе распореди војска во близина на црквите и училиштата

Читај повеќе

Кривична пријава за Лидија Димова, сопственикот на В.Е.З. Трејд и двајца соработници во Агенцијата

Читај повеќе

Радикален исламист вооружен со нож уапсен во центарот на Лион

Читај повеќе

Преговори за јазикот и идентитетот немало и ќе нема, порачаа Пендаровски и Заев

Читај повеќе

Ранет со нож чувар на францускиот конзулат во Саудиска Арабија

Читај повеќе

Болнички капацитети има доволно, кадарот е мобилизиран, тврди Филипче

Читај повеќе