Нови 436 случаи, седум починати, 321 оздравен ковид пациент

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 2.732 тестирања, а регистрирани се 436 нови случаи со COVID-19.

Новите случаи се регистрирани во: Скопје – 203, Битола – 24, Куманово и Кавадарци – по 22, Велес и Штип – по 21, Прилеп – 19, Кочани – 16, Тетово – 12, Пробиштип – 9, Охрид – 8, Неготино и Свети Николе – по 6, Кичево, Крива Паланка и Делчево – по 5, Струмица и Берово – по 4, Гевгелија, Кратово и Дојран – по 3, Гостивар , Радовиш, Ресен, Виница, Валандово и Демир Хисар – по 2, Струга, Крушево и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се седум починати лица од кои три од Скопје (66г,69г и 86г) и по едно починато лице од Кавадарци (79г), Охрид (76г), Демир Хисар (17г) и Штип (73г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Регистрирани сe 321 оздравен пациент од: Скопје – 145, Куманово – 32, Штип и Прилеп – по 20, Велес – 17, Кочани – 14, Кавадарци – 12, Битола – 9, Крива Паланка – 8, Струмица – 6, Кичево и Гевгелија – по 5, Тетово и Кратово – по 4, Пробиштип – 3, Свети Николе, Гостивар, Ресен, Виница, Крушево, Дебар и Богданци – по 2, Радовиш, Валандово и Демир Хисар – по 1.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од „Мој Термин“, се пријавени четири починати лица со датум на смрт од 01.09.2021 година до 22.10.2021 година. Регистрирани се две починати лица од Гостивар и по едно починато лице од Кочани и Кичево на возраст од 55 до 86 години, од кои две се починати во болнички услови, а две во домашни услови.

Направени се 2.732 тестови преку: ИЈЗ-258, ЦЈЗ Скопје-77, ЦЈЗ Битола-50, ЦЈЗ Прилеп-29, ЦЈЗ Тетово–52, ЦЈЗ Куманово-49, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-19, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–160, Жан Митрев (Филип Втори)-55, Авицена-132, Биотек-129, Систина-59, лабораторија Лаор-71, Синлаб-8, Ремедика-16, Плодност–36, Генеа-9, Никоб лаб-258, ВФВ Медикал-21, Ели Медика-31, Ројал Медика –15, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.192.

Досега во земјата се направени вкупно 1.375.566 тестирања на COVID-19. Вкупниот број КОВИД – дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 201.292, бројот на оздравени пациенти е 187.695, на починати е 7.098, а на активни случаи изнесува 6.499.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 88.111, Активни 3.258

Куманово 12.217, Активни 445

Тетово 10.992, Активни 127

Прилеп 9.427, Активни 256

Гостивар 8.000, Активни 23

Битола 7.402, Активни 231

Велес 6.760, Активни 332

Кавадарци 6.249, Активни 220

Охрид 6.150, Активни 199

Штип 6.122, Активни 207

Струмица 5.905, Активни 134

Кичево 4.089, Активни 69

Струга 3.839, Активни 43

Кочани 3.546, Активни 177

Гевгелија 2.546, Активни 82

Неготино 2.377, Активни 45

Свети Николе 2.003, Активни 82

Крива Паланка 1.621, Активни 137

Радовиш 1.590, Активни 46

Ресен 1.585, Активни 43

Дебар 1.453, Активни 3

Берово 1.237, Активни 25

Делчево 1.158, Активни 38

Виница 1.086, Активни 35

Пробиштип 1.007, Активни 60

Валандово 852, Активни 24

Кратово 642, Активни 31

Богданци 584, Активни 25

Крушево 547, Активни 14

Демир Хисар 483, Активни 34

Македонски Брод 477, Активни 2

Демир Капија 410, Активни 1

Македонска Каменица 357, Активни 41

Пехчево 320, Активни 4

Дојран 148, Активни 6.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Македонија

Зголемени водостоите на Охридското и на Преспанското Езеро

Read more

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Read more

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Read more

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Read more
 

Вести

Зголемени водостоите на Охридското и на Преспанското Езеро

Читај повеќе

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Читај повеќе

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Читај повеќе

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Читај повеќе

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Читај повеќе

Сопственикот на „Беса транс“: Во автобусот немаше запаливи материи, тубите беа со вода

Читај повеќе

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Читај повеќе

Русковска: Пожарот во автобусот почнал во багажниот простор што се наоѓа над резервоарот

Читај повеќе

Телата на загинатите во автобуската несреќа в петок ќе бидат пренесени авионски

Читај повеќе