Обилниот појадок овозможува да се трошат двојно повеќе калории

Ф.З.
/ 08.11.2023 / 20:35

Обилен појадок наместо обилна вечера може да ја спречи дебелината и покаченото ниво на шеќер во крвта, се резултатите од неодамна завршеното истражување на The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Студијата била спроведена на 16 мажи кои консумирале нискокалоричен појадок и висококалорична вечера, а во втората фаза од студијата го направиле обратното.

Авторката на студијата, д-р Јулиане Рихтер од Универзитетот во Либек во Германија, ги објасни резултатите од студијата.

„Резултатите покажуваат дека оброкот што се јаде за време на појадокот, без оглед на количината на калории што ги содржи, произведува двојно повеќе термогенеза предизвикана од храната отколку истиот оброк што се јаде за време на вечерата“, рече таа.

Покрај тоа што согорувањето калории е два и пол пати побрзо кај луѓето што консумираат висококалоричен појадок и нискокалорична вечера, покачувањето на шеќерот во крвта и концентрациите на инсулин предизвикани од храна било намалено после појадокот во споредба со вечерата.

Резултатите исто така откриле поврзаност помеѓу консумирањето нискокалоричен појадок и зголемениот апетит подоцна во текот на денот, особено желбата за слатки.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Фит

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Read more

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Read more

Суперхрана што топи калории додека спиете

Read more

Една моќна состојка согорува масти и го поттикнува метаболизмот

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе