Обилниот појадок овозможува да се трошат двојно повеќе калории

Ф.З.
/ 08.11.2023 / 20:35

Обилен појадок наместо обилна вечера може да ја спречи дебелината и покаченото ниво на шеќер во крвта, се резултатите од неодамна завршеното истражување на The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Студијата била спроведена на 16 мажи кои консумирале нискокалоричен појадок и висококалорична вечера, а во втората фаза од студијата го направиле обратното.

Авторката на студијата, д-р Јулиане Рихтер од Универзитетот во Либек во Германија, ги објасни резултатите од студијата.

„Резултатите покажуваат дека оброкот што се јаде за време на појадокот, без оглед на количината на калории што ги содржи, произведува двојно повеќе термогенеза предизвикана од храната отколку истиот оброк што се јаде за време на вечерата“, рече таа.

Покрај тоа што согорувањето калории е два и пол пати побрзо кај луѓето што консумираат висококалоричен појадок и нискокалорична вечера, покачувањето на шеќерот во крвта и концентрациите на инсулин предизвикани од храна било намалено после појадокот во споредба со вечерата.

Резултатите исто така откриле поврзаност помеѓу консумирањето нискокалоричен појадок и зголемениот апетит подоцна во текот на денот, особено желбата за слатки.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Фит

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Read more

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Истражување покажа колку време е потребно за да се забележат резултати од вежбањето

Read more

Спанаќот е тајната на брзото и ефикасно слабеење

Read more
 

Магазин

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе