Одмаздата на велосипедистот: Досега имам пријавено 300 идиоти

Многупати сме биле сведоци на грубо однесување на возачите кои не ги почитуваат другите учесници во сообраќајот.

Велосипедите не се омилени во сообраќајот, често поради работите кои самите ги прават, но често се и жртви на арогантни возачи.

За тоа сведочи приказната за 49-годишниот Џејмс Тејлор од Бристол, Англија, кој веќе 17 години оди на работа со велосипед.

Во тој период имал многу блиски средби со некултурни возачи, а откако во 2018 година бил удрен од возач на автомобил, се впуштил во одмазднички поход.

На велосипедот поставил камера и почнал да ги снима сите незаконски дејствија на другите возачи.

„Досега имам пријавено 300 идиоти! Ова не е приказна ‘ние или тие’, тоа се несовесни возачи кои нѐ тероризираат нас нормалните луѓе. Веќе пет пати сум бил сведок на суд и тоа не ми е проблем, напротив“, вели Џејмс.

Тој за британските медиуми откри што најмногу му пречи во сообраќајот:

„Најлошиот инцидент го имав со агресивен возач кој како лудак ме следеше на главната улица и на крајот ме турна од велосипедот. Возев според прописите, но тој човек беше чуден и на крајот беше осуден. Најчеста грешка е тоа што возачите не оставаат доволно простор за велосипедистите. Кога поминуваат мора да бидат оддалечени најмалку 1,5 метри“, заклучи Тејлор.

Иако многу возачи, особено велосипедисти, го слават на социјалните мрежи како херој, други се згрозени од неговото хоби и мислат дека тој е личност која само сака внимание.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Чек дис аут

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Read more

Која Џорџа Мелони си денес?

Read more

Иранска реклама од 70-тите

Read more

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Читај повеќе

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Читај повеќе

Три најдобри протеини за здравo срце

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе