Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Осаменоста е во ранг на пушењето и дебелината кога станува збор за нејзиното влијание на скратување на животот и затоа полека станува јавен здравствен проблем, порачуваат научниците.

Истражувачи од Универзитетот Стенфорд и универзитетот во Хонгконг дојдоа до резултати кои покажуваат дека негативните емоционални ефекти на социјална изолација го скратуваат животот повеќе од пушењето.

Експерти веруваат дека хроничните воспаленија на организмот, најверојатно предизвикани од несреќност, ги оштетуваат клетките и виталните органи што влијае на нашето здравје, а меѓу останатото и на тоа колку долго ќе живееме.

Професорката Лори Тик од Универзитетот Џорџ Вашингтон, која не била вклучена во студијата, но со години се занимава со слична тематика, за Daily Mail вели дека воопшто не изненадува фактот дека осаменоста доведува до побрзо стареење од пушењето.

„Го проучувам ова уште од 2002 година и постоја многу национални податоци кои покажуваат дека осаменоста води до пократок животен век, поголема смртност и поголем број болести, така што овие податоци не ме изненадуваат“, вели Лори и тврди дека осамените луѓе имаат поголемо ниво на воспаленија и нервози, а се помалку активни што само дополнително придонесува за полошо здравје.

Претходно беше докажано дека осаменоста е тесно поврзана со зголемен ризик од појава на губење на меморија, односно создавање деменција за неверојатни 40%, како и за развој на дијабетес.

Тагови
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Здравје

Која е најдобрата храна за црниот дроб?

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Што да јадете, а што да избегнувате кога имате грип?

Read more

Храна што ги чисти белите дробови

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Вистината боли: Како изгледа реална новогодишна реклама?

Читај повеќе

Како сексот да трае подолго?

Читај повеќе

Попладневната дремка прави чуда, но само ако дремете правилно

Читај повеќе

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција

Читај повеќе

Која е најдобрата храна за црниот дроб?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои декември ќе им биде особено тежок

Читај повеќе
  • play_arrow
Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Читај повеќе
  • play_arrow

Како слепо момче го „виде“ голот на Меси?

Читај повеќе

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Читај повеќе