Оскар за најдобар кастинг се воведува од 2026 година

Новиот Оскар за најдобар кастинг ќе биде воведен од 2026 година, соопшти Академијата за филмски уметности и науки, која го организира доделувањето на Оскарите.

Извршните директори на Академијата, Бил Крамер и Џенет Јанг, рекоа во соопштението дека кастинг-директорите „играат суштинска улога во снимањето на филмовите“.

„Како што Академијата се развива, ние се гордееме што додаваме кастинг во дисциплините што ги препознаваме и славиме“, велат тие.

Оскарот за најдобар кастинг ќе биде првата нова натпреварувачка категорија од 2002 година кога беше воведена наградата за најдобар анимиран филм, потсетува BBC.

Оскарите, годинава, чиј водител е американскиот водител Џими Кимел, ќе се одржат во Лос Анџелес на 10 март.

Тагови
реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Филм & ТВ

Џоли изненади со нов изглед: Ја обои својата природна кафена коса

Read more

Првиот трејлер за крими серијата на Гај Ричи за Netflix ветува многу драма и акција

Read more

Најпопуларниот актер на денешницата дома нема интернет и не користи мобилен

Read more

Заврши снимањето на серијата The Penguin, Колин Фарел го игра смртниот непријател на Бетмен

Read more
 

Сцена

Џоли изненади со нов изглед: Ја обои својата природна кафена коса

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот трејлер за крими серијата на Гај Ричи за Netflix ветува многу драма и акција

Читај повеќе

Најпопуларниот актер на денешницата дома нема интернет и не користи мобилен

Читај повеќе
  • play_arrow

Заврши снимањето на серијата The Penguin, Колин Фарел го игра смртниот непријател на Бетмен

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за Borderlands: Доаѓа на лето и е полн со експлозии, хумор и холивудски ѕвезди

Читај повеќе

Оскаровецот Мендес ќе режира четири филма за „Битлси“

Читај повеќе

Кевин Бејкон по 25 години брак открил дека сопругата Кира му е всушност братучетка

Читај повеќе
  • play_arrow

Поради филм кој моментално е хит, песна од 2004 година го освојува интернетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најгледани филмови и серии на HBO во моментов?

Читај повеќе