Остар пад на цените на недвижнините во Германија

Цените на комерцијалните имоти во Германија нагло паднаа во четвртиот квартал од 2023 година, покажаа податоците од банкарската асоцијација VDP, откривајќи го влијанието на повисоките трошоци за финансирање и изградба.

Во периодот од октомври до декември цените биле за 12,1 отсто пониски во однос на истиот период во 2022 година, пресметале од здружението. Ова е најголем пад откако VDP ги објавува податоците.

Во цела минатата година тие паднаа за 10,2 отсто, по речиси стагнација во 2022 и 2021 година, покажуваат податоците на здружението.

„Сè уште нема знаци за промена на трендот на цените на недвижностите и покрај честите шпекулации во јавноста. Како што сега стојат работите, ситуацијата ќе биде тешка и во 2024 година“, изјави извршниот директор на VDP, Јенс Толкмит.

Поскапување на градежните материјали

Намалувањето на каматните стапки во еврозоната поттикна бум на пазарот на домување, особено во Германија, но Европската централна банка (ЕЦБ) почна да ги зголемува во јули 2022 година за да ја спречи инфлацијата. Од јули 2022 до септември 2023 година тие ги зголемија за 4,5 процентни поени.

Поголемите трошоци за финансирање и повисоките цени на градежните материјали предизвикаа проблеми кај недвижностите и градежните компании. Австриската групација Signa прогласи банкрот, а ЕЦБ стравува од можни проблеми при наплатата на кредитите.

„Моделот на банкарски заеми за компаниите за недвижности имплицира дека зголемените финансиски трошоци би можеле да го удвојат уделот на заемите на компаниите загубари до дури 26 проценти, пресмета ЕЦБ во извештајот објавен кон крајот на минатата година.

„Портфолијата на комерцијални недвижности во банкарските средства се релативно ограничени, што значи дека веројатно нема сами да доведат до системска криза, но во случај на стрес на поширокиот пазар, тие би можеле да играат улога на значаен ‘засилувач’“, предупредија тие.

Тагови
реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Бизнис

Доларот стабилен, цените на нафтата во пад

Read more

Зошто богаташите масовно продаваат акции?

Read more

Како Германија ќе го решава проблемот со недостиг на работници?

Read more

Русија ќе забрани извор на бензин  - 6 земји ќе бидат изземени

Read more
 

Вести

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Читај повеќе

46-годишен скопјанец загина во сообраќајка кај Кичево, дете е тешко повредено

Читај повеќе

Документ од 2022 открива кои биле условите на Путин за мир

Читај повеќе

Левица објави: Ванковска собра 10.000 потписи

Читај повеќе

Таткото на Коста ја префрла вината и бара почит на судењето за масакрот во „Рибникар“

Читај повеќе

Стружанец нападнал медицинска сестра оти му рекла да ја изгасне цигарата

Читај повеќе

На 30 хонорарци им се прекинати договорите во МКЦ по доаѓањето на Бени Шаќири

Читај повеќе

Променливо облачно време со услови за краткотраен локален дожд

Читај повеќе

Митева: Ако Османи се жали дека не може да преживее со 125.000 денари плата, како ли ќе преживеат 99% од граѓаните

Читај повеќе