Германија

Може ли француското сценарио против крајната десница да се случи и во Германија?

Во неделата помеѓу првиот и вториот круг од предвремените општи избори, Франција, со голема мобилизација на гласачи, наместо екстремната десница, за победник ја доби радикалната левица.
Read more
filter

5 јуни 1945, сојузниците ја поделиле Германија

Откако сојузничките сили ги поразиле нацистите, воспоставиле целосна контрола над Германија и воедно ја поделиле.
Read more

Што би се случило со Германија доколку излезе од ЕУ?

Read more

Како Германците ќе ги следат азилантите каде ги трошат парите?

Read more

Во Германија студентите возат трамваи оти нема кој да работи

Бенедикт Хане, 24-годишно момче кое седеше зад контролната табла на трамвајот, вешто ги возеше црвено-белите вагони со часови пред да замине на Универзитетот во Нирнберг, каде што студира социјална работа.
Read more

Остар пад на цените на недвижнините во Германија

Цените на комерцијалните имоти во Германија нагло паднаа во четвртиот квартал од 2023 година, покажаа податоците од банкарската асоцијација VDP, откривајќи го влијанието на повисоките трошоци за финансирање и изг
Read more

Трактори и камиони ја блокираа Германија, протести низ земјата поради мерките за штедење

Германски земјоделци, возачи на камиони и вработени во железницата ги блокираат патиштата низ земјата поради најавените владини мерки за штедење.
Read more

Кому му следува државна помош од 3.000 евра во Германија?

Дали скоро четвртина од населението на Германија наскоро ќе добие по 3.000 евра од државата?
Read more

Наскоро полесно до двојно државјанство во Германија?

Како една од ретките западни земји, Германија сè уште инсистира на принципот дека странците кои сакаат германско државјанство мора да се откажат од старото.
Read more

Каде треба да живеат бегалците во Германија?

Ова лето, 2023 година, сè уште има бегалци кои се во Германија од 2015 година и не нашле сопствен стан. Резултатот е недостаток на слободни места за прием на нови мигранти, пишува Deutsche Welle.
Read more

Конечно откриена северната Атлантида

Група археолози успеаја да откријат каде се наоѓа изгубената северна Атлантида. Градот, според легендата, исчезнал поради гревовите што ги направиле неговите жители.
Read more

Русија бара од Германија отштета од 82,3 милијарди долари за злосторствата од Втората светска војна

Руските обвинители побараа од Московскиот регионален суд да ги признае злосторствата извршени од нацистичка Германија во московскиот регион за време на Втората светска војна како геноцид, проценувајќи дека штетата е околу 6,4 трилиони рубљ
Read more
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more