Русија бара од Германија отштета од 82,3 милијарди долари за злосторствата од Втората светска војна

Макфакс
/ 26.05.2023 / 11:18

Руските обвинители побараа од Московскиот регионален суд да ги признае злосторствата извршени од нацистичка Германија во московскиот регион за време на Втората светска војна како геноцид, проценувајќи дека штетата е околу 6,4 трилиони рубљи, или 82,3 милијарди долари.

Според Reuters, не е јасно дали таквиот потег е вовед во новите барања за финансиска компензација од Русија за модерна Германија, со која односите сериозно се влошија поради војната во Украина.

Обвинителите побараа од Московскиот регионален суд „да ги признае утврдените и новооткриените злосторства извршени од германските фашистички напаѓачи“ во регионот на Москва во периодот од октомври 1941 до јануари 1942 година за воени злосторства и злосторства против човештвото и геноцид врз советскиот народ.

За тоа време во областа беа убиени повеќе од 26.000 луѓе, додека советските граѓани беа подложени на тортура, грабеж, принудна работа и депортација, се вели во соопштението.

Reuters известува дека околу 27 милиони советски граѓани ги загубиле животите во Големата патриотска војна.

Воени репарации од Германија неодамна побара и Полска, која бара да ѝ се исплатат 1.300 милијарди долари. Откако Германија кон крајот на минатата година официјално објави дека за Берлин „прашањето за репарации и компензација за воените загуби е затворено“ и дека „германската влада нема намера да отвори преговори на оваа тема“, Варшава најави дека ќе бара поддршка за нејзиното барање од Обединетите нации.

реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Свет

НАТО ѝ се закани на Кина

Read more

Дали Украина ќе го принуди Путин на примирје?

Read more

Путин по 23 години оди во посета на Северна Кореја

Read more

Синот на Нетанјаху oд Флорида ја нападна израелската армија, спомна и предавство

Read more
 

Вести

Повторно ќе биде сослушан осомничениот за убиството на двегодишната Данка

Читај повеќе

Општина Карпош поставува „репелент“ за спречување на појава на змии

Читај повеќе

Од четврток активно портокалово ниво за опасност од високи температури во Македонија

Читај повеќе

Објавен потесниот круг за регионалниот книжевен избор „Штефица Цвек“

Читај повеќе

Платформата за родова еднаквост за двојното убиство во Кратово: Станува збор за самоодбрана

Читај повеќе

Од четврток почнува електронското пријавување за упис во средно образование

Читај повеќе

НАТО ѝ се закани на Кина

Читај повеќе

Доларот ослабе, цената на нафтата падна

Читај повеќе

Сончево и топло со температури до 38°C

Читај повеќе