Остатоци од морничав ритуал од древен Египет: Откриена јама со отсечени раце

Научниците веруваат дека десетина отсечени раце пронајдени наредени во дворот на древна египетска палата би можеле да претставуваат морничав ритуал на „земање трофеи“.

Претходно сме виделе осакатени или ампутирани раце на натписи и релјефи од древните египетски гробници и храмови, но се чини дека ова е првпат археолозите да пронајдат вистински докази за оваа мачна практика.

Археолозите анализирале група десни раце првично пронајдени во 2011 година, кои биле закопани во три посебни јами во дворот на палатата на династијата Хикси во Аварис. Палатата датира од 15-тата династија (1640-1530 п.н.е.), кога династијата Хикси владеела со долен и среден Египет. Експертите веруваат дека оваа династија го освоила Египет во тој период и дека нејзините кралеви биле првите странски владетели на таа цивилизација, иако неодамнешните докази покажуваат дека тоа можеби е погрешно разбрано.

Рацете им припаѓале на најмалку единаесет мажи и веројатно една жена. Германските и австриските археолози пронајдоа дополнителни нецелосни останки од раце и прсти, што значи дека може да се работи за вкупно 18 отсечени раце, пишува Science Alert.

„Кога рацете беа откриени во јамите, тие сè уште беа меки и флексибилни“

Палеопатологот Јулија Грески од Германскиот археолошки институт во Берлин и нејзините колеги прво ги разгледаа тафономските причини за одредената положба на отсечените раце. Тафономијата ги испитува телата и деловите од телото по смртта, оценувајќи ги процесите на зачувување, распаѓање и фосилизација.

Иако делови од телото по смртта може да се одвојат од телото поради различни причини (поплава, ерозија, ограбувачи на гробови итн.), научниците веруваат дека во овој случај се работи за намерно позиционирање на човечки останки.

„По отстранувањето на делови од подлактицата, рацете биле ставени во земја со широко раширени прсти, најмногу на дланките. Кога беа откриени рацете во јамите, тие сè уште беа меки и флексибилни, што покажува дека биле закопани пред појава на кадаверична вкочанетост или кратко време по настанувањето на смртта“, наведуваат научниците.

Rigor mortis започнува неколку часа по смртта и обично поминува во рок од 1 до 3 дена. Почетокот на овој процес варира за различни делови од телото - ригорозноста на раката обично започнува 6 до 8 часа по престанокот на виталните функции. Затоа, научниците заклучиле дека поединците веројатно биле распарчени за време или непосредно пред ритуалот, а рацете биле ставени во јамата откако ќе поминела строгоста смрт.

Ритуал на казнување или прослава?

Експертите наведуваат дека Хикси во Египет практикувале ампутација околу 50 до 80 години пред тоа да биде забележано на хиероглифите на гробниците.

„Египќаните го усвоија овој обичај најдоцна до времето на владеењето на кралот Амасис, како што покажува релјефот со купишта раце во неговиот храм во Абидос“, објаснуваат тие.

Сè уште има некои неодговорени прашања, а едно од најважните е дали осакатувањето било некаква форма на ритуална казна или прослава на воена победа. Меѓутоа, археолозите се наклонети кон хипотезата за воен трофеј.

„Локацијата, третманот и положбата на отсечените раце не одговараат на форма на казнување. Исто така, јамите во кои биле закопани рацете се наоѓале во големото предворје на палатата, пред дворската сала“, наведуваат научниците.

Истражувањето First osteological evidence of severed hands in Ancient Egypt беше објавено во списанието Scientific Reports.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Вести

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Read more

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Read more

Се очекува раст на продажбата на персонални компјутери во 2024 година

Read more

Копал компири како казна и нашол древно египетско богатство

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе