Осум претставки од корисници на поштенски услуги во вториот квартал

До Агенцијата за пошти во вториот квартал годинава се доставени осум претставки од корисници на поштенски услуги. Седум од претставките се од физички лица, а една од правно лице.

До даваталите на поштенски услуги на слободниот пазар се доставени три претставки, а пет за услугите на давателот на универзалната услуга АД „Пошта на Северна Македонија“,  во кои корисниците пријавувале пречекорување на рокот на достава на препорачани пратки, губење на пратка во меѓународниот поштенски сообраќај, како и проблеми со доставата на одреден реон.

Од Агенцијата за пошти информираат дека одделно по секоја претставка презеле соодветни активности, по што од страна на АД „Пошта на Северна Македонија“ по аргументираните барања на подносителите исплатен е надомест за штета по различен законски основ.

За разлика од претставките кои беа поднесени за услугите на националниот давател на поштенски услуги, претставките кои беа поднесени за останатите даватели се однесувале за доставата на нотарски пратки за кои со друг закон е предвиден посебен начин на постапување при доставата. Во врска со нив, преземени се одредени активности поврзани со начинот на достава и на подносителите навремено во рок им е одговорено.

Агенцијата за пошти во вториот квартал издала две општи овластувања за обебзедување поштенски услуги, а при изврешн вонреден надзор кај поштенски субјект на слободниот пазар се издадени четири прекшочни патни налози.

Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Македонија

Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Read more

Петличковски: Засега нема потреба од нови рестриктивни мерки, треба да се подготвувaме за есента

Read more

На Табановце и на Богородица се чека до еден час

Read more

Почина еден од стожерите на Катедрата за италијански јазик, проф. Љиљана Узуновиќ

Read more
 

Вести

Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Читај повеќе

Предпремиера на Мakedonissimo на пијанистот Трпчески во струшкото село Збажди

Читај повеќе

Петличковски: Засега нема потреба од нови рестриктивни мерки, треба да се подготвувaме за есента

Читај повеќе

На Табановце и на Богородица се чека до еден час

Читај повеќе

Почина еден од стожерите на Катедрата за италијански јазик, проф. Љиљана Узуновиќ

Читај повеќе

Лондонски музеј ќе ѝ врати на Нигерија 72 артефакта украдени во XIX век

Читај повеќе

Прогресивното одданочување останува отворено прашање, од данокот на добивка и на личен доход ќе се соберат 54 милиони евра

Читај повеќе

Фестивалот Браќа Манаки ќе се отвори со филмот „Божјата рака“ на 19 август

Читај повеќе

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

Читај повеќе