Откриен е нов лек за рак на дојка

Научници од Австралија веруваат дека откриле подобар начин за лекување на најсмртоносната и најагресивната форма на рак на дојка.

За разлика од хемотерапијата, новиот пристап на третман го убива и забавува растот само на канцерогените клетки во ткивото на дојката, а не на нормалните, здрави клетки.

Оралниот лек, исто така, ги таргетира метастатските лезии кои се прошириле на друго место во телото и покажуваат отпорност на хемотерапија.

Тројно-негативниот карцином на дојка сочинува до 15 проценти од сите видови на рак на дојка и е познат по тоа што расте и се шири релативно брзо, дури и кај младите пациенти.

До денес, нема достапни таргетирани лекови за борба против оваа форма на рак, оставајќи ги пациентите со само неколку широки опции: интензивна хемотерапија или имунотерапија. Дури и тогаш, шансите за враќање на ракот во рок од пет години се големи.

Ако ракот се прошири на далечни места надвор од локализираното ткиво на дојката, стапката на преживување за пет години може да се намали од 91 отсто на 12 отсто.

Очајно се потребни нови форми на третман за да се спасат животи.

„Ова е возбудлив развој во борбата против тројно-негативниот рак на дојка“, вели експертот за рак на дојка Тереза ​​Хики од Универзитетот во Аделаида, која ги водеше експериментите на новиот орален лек.

Резултатите од оваа студија покажуваат дека овој лек би можел да биде клучен за подобрување на стапката на преживување, а лекот има потреба од понатамошен развој додека не може да се користи кај луѓето, како што пишува Science Alert.

Лекот за кој станува збор се нарекува CDDD11-8 и првично беше развиен за лекување на акутна миелоидна леукемија (AML).

„Сè уште е рано, но врз основа на овие првични докази, веруваме дека инхибицијата на овој протеин може да доведе до лек за тројно негативен рак на дојка, а овој нов лек треба да се развива понатаму“, вели Хики.

Тагови
реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Здравје

Кога и што е најдобро да појадуваат луѓето со дијабетес тип 2?

Read more

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Read more

Што го предизвикува икањето?

Read more

Храна богата со магнезиум што ќе се вклопи во сечие мени

Read more
 

Магазин

Дали треба да го галите вашето куче додека јаде?

Читај повеќе
  • filter

Македонските медиуми и споменикот на Волкот во Белград

Читај повеќе

Најкрцкави компири од рерна според Џејми Оливер

Читај повеќе

Кога и што е најдобро да појадуваат луѓето со дијабетес тип 2?

Читај повеќе

Кој има поголема корист од вежбањето - мажите или жените?

Читај повеќе

Вечната контроверзност на Хаваи пицата со ананас

Читај повеќе

Бурек економија

Читај повеќе

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Читај повеќе

Што значат вашите секс соништа?

Читај повеќе