Откриен шпион во кабинетот на Ангела Меркел

Б.С.Б.
/ 10.07.2020 / 13:35

Во кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел е откриен вработен кој со години шпионирал за египетската известувачка служба. Станува збор за соработник на главниот портпарол на германската влада, разоткриен како египетски агент.

Вработен во Службата за медиуми и информации на германската влада, осомничениот повеќе години работел за египетската известувачка служба. По налог на сојузното обвинителство, преземени се извршни мерки против агентот, стои во безбедносниот извештај претставен во Берлин. Истрагата е во тек.

За германски Bild, обвинителството потврди дека против тоа лице е покрената истрага поради сомнежи за шпионажа, а весникот наведува дека станува збор за државен службеник од средно ниво.

Тежиштето на активностите на египетската известувачка служба во Германија е да собере повеќе информации за египетските опозиционери кои живеат во таа земја, наведе Службата за заштита на уставноста во годишниот извештај. Фокусот на египетските колеги е кон припадниците на Исламско братство.

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Свет

Бајден: Вакцинацијата во САД нема да биде задолжителна

Read more

Нов „предизвикан“ земјотрес регистриран во Стразбур

Read more

Разбиена мрежа за шверц на тутун и проституција меѓу Бугарија и Франција

Read more

Ердоган: Се надевам дека Франција ќе се ослободи од Макрон

Read more

Вести

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 881 пациент, има слободни кревети

Читај повеќе

Каракачанов се согласи со Заев: Власта во Бугарија била со Хитлер, но тоа не значи дека Бугарите се фашисти

Читај повеќе

Филипче: Ремдесивир и Фавира да се земаат само во консултација со лекарите

Читај повеќе

Еден загинат и тројца повредени при излетување на возило од автопатот Куманово -Скопје

Читај повеќе

Оружје и муниција пронајдени при претрес во селата Чифлик и Ржаничино

Читај повеќе

Бајден: Вакцинацијата во САД нема да биде задолжителна

Читај повеќе

Изречени 540 санкции за неносење маска

Читај повеќе

Сончево со слаб ветер, по котлините магла

Читај повеќе

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Читај повеќе