Откриен виновникот за згрутчување на крвта од вакцината на AstraZeneca

Британско-американски тим на научници тврди дека го открил виновникот кој стои зад згрутчувањето на крвта кај некои лица имунизирани со вакцината против COVID-19 на AstraZeneca.

Истражувачите откриле дека протеинот поврзан со тромбозата „е способен да формира стабилни комплекси со клиничките релевантни аденовируси“. Имунолошкиот систем може да ги помеша крвните протеини (тромбоцитен фактор 4) со вирусот и да пушти антитела кои ќе го нападнат. Антителата и тромбоцитниот фактор 4 потоа се групираат заедно предизвикувајќи згрутчување на крвта.

Студијата беше објавена во списанието Science Advances во средата. Според авторите, одговорите претставуваат „важен чекор кон разобличување на механизмот“ кој во основа ја има тромбозата со синдром на тромбоцитопенија која понекогаш се развива по примање на вакцина базирана на аденовирус.

Истражувачите потенцираат и дека случаите со згрутчување на крв се страшно ретки бидејќи многу комплицирани фактори мора да коиндицираат за тоа да се случи.

И научници од AstraZeneca учествувале во истражувањето, но се приклучиле подоцна.

„Иако истражувањето не е конечно, нуди интересен поглед и AstraZeneca сега бара начин да го искористи ова откритие со цел да се отстрани овој екстремно редок несакан ефект“, изјави за BBC портпаролот на британско-шведската фармацевтска компанија.

Според бројките објавени од британските власти, пријавени случаи на згрутчување на крв има 14,9 на милион дози од вакцината.

Ретките, но серизони несакани ефекти направија одредени држави да ја прекинат употребата на вакцината на AstraZeneca, која потоа официјално беше преименувана како Vaxzevria. Нејзината употреба потоа беше вратена во погон, но со одредени рестрикции во врска со возраста на лицата кои можат да ја примат.

реклама

Месечен хороскоп за април: Три знака ќе имаат животен пресврт

Read more

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Read more

Вести

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Read more

Јапонски лендер испрати одлична фотографија од орбитата на Месечината

Read more

Пет планети ќе парадираат на небото неделава: Редок феномен ќе биде видлив од Земјата

Read more

Oткриени повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни во чест на најмоќниот фараон

Read more
 

Гик

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Читај повеќе
  • filter

Јапонски лендер испрати одлична фотографија од орбитата на Месечината

Читај повеќе

Пет планети ќе парадираат на небото неделава: Редок феномен ќе биде видлив од Земјата

Читај повеќе
  • filter

Oткриени повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни во чест на најмоќниот фараон

Читај повеќе

Ватикан ѝ врати на Грција делови од Партенон стари повеќе од 2.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Electric Dream - графиката никогаш не изгледала толку реално

Читај повеќе

Нови изуми носат нови ветришта: Ќе можеме ли да ја одложиме смртта со помош на технологијата?

Читај повеќе

Бил Гејтс загрижен за вештачката интелигенција

Читај повеќе

Руска компанија претстави конкурент на ChatGPT

Читај повеќе