Ова е најскапиот автомобил на светот

На приватна аукција за десет одбрани колекционери која се одржа во музејот на Mercedes во Штутгарт, Mercedes Silver Arrow 300 SLR Uhlenhaut Coupe достигна цена од неверојатни 142 милиони долари.

Mercedes Silver Arrow 300 SLR Uhlenhaut Coupe  е спортски автомобил кој бил произведен во само два примероци, а продадениот примерок бил последен пат виден во јавноста пред десетина години на Фестивалот на брзината во Гудвуд, кога го прикажале Сер Џеки Стјуарт и Мика Хакинен.


Купувачот ќе остане анонимен, а на сајтот на музејот стои известување дека музејот ќе остане затворен за јавноста до 15. мај.

До сега, најскапиот автомобил на светот беше Ferrari 250 GTO од 1962 година, кој во 2018 година постигна цена од 48 милиони долари.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Авто новости

Совети за безбедно патување во лето

Read more

Не се полни со месеци, а чини 250.000 евра: Прв поглед на соларниот Lightyear 0

Read more

Колапс на руското производството на автомобили, пад за 97% во мај

Read more

Ferrari 410 Sport Spider кој го возеа Фанџо и Шелби оди на аукција

Read more
 

Автомобили

Совети за безбедно патување во лето

Читај повеќе
  • play_arrow

Не се полни со месеци, а чини 250.000 евра: Прв поглед на соларниот Lightyear 0

Читај повеќе

Колапс на руското производството на автомобили, пад за 97% во мај

Читај повеќе
  • play_arrow

Ferrari 410 Sport Spider кој го возеа Фанџо и Шелби оди на аукција

Читај повеќе

Го оставивте автомобилот на сонце?

Читај повеќе

Daimler прави камиони на водороден погон со домет од 1000 километри

Читај повеќе

Постигнат договор: Новите автомобили во ЕУ од 2035 година мора да бидат без штетни емисии

Читај повеќе

Red Bull RB17 ќе биде хибриден хиперавтомобил со 1.100 КС

Читај повеќе

Зошто се фрла сол на патиштата и во лето?

Читај повеќе