ФИБА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КИНА 2019

Падна и САД, француска сензација за полуфинале

По синоќеншата елиминација на Србија, денеска истата судбина ја доживеа и репрезентацијата на САД која потклекна пред Франција.

По израмнетата прва четвртина која гласеше 18:18 Французите  дојдоа до плус 6 на полувреме. Американците се вратија во игра добивајќи ја третата четврина со 9 поени разлика, но следуваше огромен пад во средината на последниот дел кој Франција го доби со 13 разлика за конечни 89:79.

Најдобар поединец на натпреварот беше Руди Гобер со 21 поен, 16 освоени топки, 3 блокади, 2 асистенции и една украдена топка. Еван Фурние беше најефикасен кај Француизите со 22 поена, додека воопшто на натпревар најмногу поени постигна Американецот Донован Мичел, 29.

Ова значи дека светот ќе добие нов шампион бидејќи САД беше бранител на тронот славејќи на претходните два мундијала.

Франција во полуфиналето ќе игра против Аргентина која синоќа ја исфрли Србија, а Шпанија ќе го дознае својот противник денес откако ќе се одигра последниот четвртфинален натпревар помеѓу Австралија и Чешка.

реклама

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Вакцината против корона ќе ве направи геј – штетно и бизарно тврдење на израелски рабин

Read more

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Read more

Кошарка

Дончиќ стана најмлад играч кој постигнал 30 трипл-дабл

Read more

Јокиќ се погрижи за Оклахома, шеста победа во низа за Јута

Read more

Работнички го откажа настапот на АБА 2 турнирот во Бања Лука

Read more

Дончиќ го помина легендарниот Џордан на вечната трипл-дабл листа

Read more
 

Спорт

Металург ги продолжува настапите во Лига Европа со шест натпревари во февруари

Читај повеќе

Роналдо: Ова е тој Јуве кој го сакаме

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ стана најмлад играч кој постигнал 30 трипл-дабл

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал се посрамоти во купот, испадна од третолигаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Јувентус го освои Суперкупот, Елмас поразен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Читај повеќе

Познати термините за натпреварите на Вардар во СЕХА лигата во јануари и февруари

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација на Фернандо Торес

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Читај повеќе