Паѓаат цените на половните автомобили во Европа

AUTOSCOUT24, еден од најголемите европски интернет портали специјализиран за рекламирање на половни автомобили, објави дека трендот на паѓање на цените на половните возила продолжува и покрај тоа што опаѓа и нивната понуда.

Така, според нивниот AGPI индекс, просечната цена на половно возило е 27.635 евра, што е за еден процент помалку од претходниот месец.

Од друга страна, просечната цена на електричните возила благо порасна - за 1,2 отсто, но побарувачката за нив е дури за 16 отсто помала од минатиот месец.

Овој пад на цената на половните автомобили, иако релативно мал, е дотолку поважен бидејќи се случи наесен, кога вообичаено има голем промет во трговијата со возила, по летното затишје.

Инаку, најголем пад на цените е забележан во категоријата луксузни возила, а најмногу поскапеа многу млади и екстремно стари возила.

Треба да се нагласи дека ова е седми месец по ред како паѓаат цените на половните возила, по кулминацијата што се случи во март годинава.

Во тој период, индексот AGPI падна од 29.180 евра на веќе споменатите 27.635, што е помалку за значителни 5,3%.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Авто новости

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Read more

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Read more

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Read more

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Read more
 

Автомобили

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Читај повеќе

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе