Паметен град? Не благодарам: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“

Паметните градови, користејќи голем број сензори, софтвер и со помош на вештачка интелигенција, би требало да им го олеснат животот на жителите. Сепак, не секој сака да учествува во вакви проекти.

Google имаше големи амбиции во врска со оваа технологија, па нејзината сестринска компанија Sidewalk Labs требаше да изгради футуристички град во близина на Торонто. Сепак, тој проект беше напуштен, делумно поради пандемијата, но делумно затоа што челниците не сакаа да учествуваат во него. Сега уште еден град се откажа од слична идеја.

Во Портланд, во 2019 година, требаше да се инсталираат сензори за следење на движењето на луѓето со помош на софтвер наречен Replica, а планот беше да им се обезбеди на градските власти подобар увид во потребите на населението, за да можат да продолжи со развојот на градот.

Со текот на времето, Replica стана специјална компанија која продолжи со проектот во Портланд, но оваа недела беше откажана. Некои од наведените причини се недостаток на транспарентност, како и несогласувања околу тоа како ќе се чуваат податоците на граѓаните.

Ова беа причините за прекинување на претходниот проект (оној започнат од Sidewalk Labs во Торонто). Во тоа време, Канаѓаните изјавија дека не сакаат да бидат „лабораториски глувци“ и да учествуваат во експериментот, пренесува BBC.

реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Убавица на денот: Луција Јаворчекова

Read more

Вести

НАСА за првпат лансира екипаж со сонда и повеќекратна ракета на SpaceX

Read more

Објавени нови снимки од познатата масивна црна дупка M87

Read more

Студија: 10 пати поголем ризик од тромбоза по COVID-19, отколку од вакцината

Read more

Руската армија се засили со роботски тенкови

Read more
 

Гик

НАСА за првпат лансира екипаж со сонда и повеќекратна ракета на SpaceX

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта „F1 2021“ наскоро пристигнува на PlayStation, Xbox и PC

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавени нови снимки од познатата масивна црна дупка M87

Читај повеќе

Студија: 10 пати поголем ризик од тромбоза по COVID-19, отколку од вакцината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Руската армија се засили со роботски тенкови

Читај повеќе

Концептот Fold ’n Roll го трансформира смартфонот во таблет

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би се променила Земјата доколку е во друга галаксија?

Читај повеќе

Лендерот на НАСА „умира од студ“ на Марс, но уште има надеж

Читај повеќе

Колку милиони троши Facebook за обезбедување на Марк Закерберг?

Читај повеќе