Пандев: Натпреварот со Грузија е најважниот во мојата дваесетгодишна кариера

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев, претстојниот бараж натпревар против Грузија го оквалификува како најважен во неговата кариера.

– Дуелот со Грузија е најважниот во мојата дваесетгодишна кариера. Се надевам дека и ние конечно ќе се израдуваме и дека мојот сон ќе се оствари. Имам безброј натпревари, многу финалиња, но настапот во репрезентативниот дрес е нешто посебно за мене и сите момци од репрезентацијата. Оптимист сум дека ќе се пласираме на Европското првенство. Имаме квалитетни играчи, создадена е хемија во националниот тим каква што досега не сум видел. Само треба да играме како што бара од нас селекторот, само сите да бидеме здрави. Ангеловски направи голема работа, сите во репрезентацијата се чувствуваме како една фамилија. Желбата е голема да се успее, истакна Пандев во интервјуто за веб-страницата на ФФМ.

Убеден сум дека ќе ги добиеме Грузијците, само да останеме смирени. Свесен сум дека ова за мене е последна шанса за настап на ЕП. Со нетрпение го очекуваме натпреварот и посакувам на крај да се радуваме сите, додаде најдобриот македонски фудбалер на сите времиња.

Македонската репрезентација дуелот со Грузија ќе го одигра утре со почеток во 18 часот во Тбилиси.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Македонија

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Read more

Облачно со повремен дожд и грмежи

Read more

Стигна првата пратка од 10.530 дози од вакцината Pfizer

Read more

Од утре аплицирање за поддршка на платите и детали за шестиот антикризен пакет

Read more
 

Вести

Америка ја чека пресудата за убиството на Џорџ Флојд

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Читај повеќе

Облачно со повремен дожд и грмежи

Читај повеќе

Стигна првата пратка од 10.530 дози од вакцината Pfizer

Читај повеќе

Од утре аплицирање за поддршка на платите и детали за шестиот антикризен пакет

Читај повеќе

Филипче: Младиот Иле полека заздравува

Читај повеќе

Костадиновска Стојчевска тврди дека не сторила кривично дело, Битиќи со поддршка: „И јас сум Бисера“

Читај повеќе

СЗО ја продолжува меѓународната здравствена вонредна состојба

Читај повеќе

Ново истражување покажа ефикасност од 97,6% на Спутник V

Читај повеќе