ПАП тестовите би можеле да бидат клучни за откривање други видови рак

Клетките собрани за време на ПАП тестот за откривање на рак на грлото на матката може да бидат корисни за откривање на раните тумори на други места, како што е ракот на дојката или јајниците, сугерира ново истражување.

Научниците велат дека пронашле знаци во собраните клетки кои се поврзани со други видови на рак.

Овие знаци би можеле да бидат предупредување за лекарите кои потоа би продолжиле да постапуваат согласно сознанијата, велат научниците во текстот објавен во Nature Communications.

Сепак, експертите препорачуваат тоа дополнително да се истражи.

Жените веќе се упатуваат на рутински ПАП тестови, како и на секои неколку години по 50-тата година на мамографија. Ракот што се открива во рана фаза е полесен за лекување.

И покрај многуте истражувања, сè уште не постои сигурен тест за рано откривање на ракот на јајниците. Таквите тумори обично се потешки за лекување откако ќе бидат откриени.

Клетките кои стануваат канцерогени обично покажуваат рани промени на молекуларно ниво. Научниците веруваат дека пронашле примероци од ПАП тестови кои можат да утврдат дали жените се изложени на поголем ризик за развој на други видови на рак, пренесува BBC.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе