ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Папу Гомес ѝ го спушти на Хрватска: Тогаш знаевме дека сме шампиони

Аргентинецот Алехандро „Папу“ Гомес, кој беше дел од тимот кој го освои златниот медал и стана светски шампион, зборуваше за својот настап на Светското првенство.

Папу Гомес се присети на Мундијалот во Катар и откри кога играчите на Аргентина сфатиле во соблекувалната дека можат да одат до крај. Тоа било пред четвртфиналниот натпревар против Холандија.

„Од моментот кога пристигнавме во Катар како сите да знаевме дека ќе бидеме светски шампиони. Не знам зошто, но едноставно го имавме тоа чувство. Се сеќавам на ситуацијата во соблекувалната пред загревањето за дуелот со Холанѓаните. Се пресоблековме и ги гледавме пеналите на натпреварот помеѓу Бразил и Хрватска“, вели Гомес и продолжува:

„Сите се надевавме на победа на Хрватска. Знаевме дека ако Бразил загуби ќе бидеме светски шампиони. Кога Хрватска се пласираше во полуфиналето, почнавме да славиме во соблекувалната како да сме го победиле Бразил. Излезе дека сме биле во право“.

Го коментираше и однесувањето на голманот Емилиано Мартинес, кој многумина го прогласија за арогантен и безобразен.

„Зошто кога јас или другите ќе постигнеме гол, можеме да танцуваме и да славиме, а тој не може? Прослави одбранет пенал и за тоа нема ништо спорно. Ако танцуваше, не гледам што е проблемот. Тој е врвен голман, исклучително фокусиран и има јасни цели во животот и кариерата“, заклучи Гомес.

реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Фудбал

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Read more

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Read more

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Read more

Мбапе ќе игра со скршен нос

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе

Мбапе ќе игра со скршен нос

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Читај повеќе
  • filter

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Читај повеќе

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Читај повеќе

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе