Пасивно-агресивно однесување во врската: Рецепт за катастрофа

Проблемите во врската или проблемите со воспитување на децата, трошењето, домашните работи, никогаш не треба да се туркаат под тепих, бидејќи тие предизвикуваат трајни фрустрации.

Честите расправии и несогласувања ја уништуваат врската, но уште поразорно е честото сузбивање на емоциите кои, кога ќе капне капката што ќе ја прелее чашата, завршува со експлозија. Скоро сите пасивни партнери кои му премолчуваат на другиот кога нешто им пречи, порано или подоцна се претвораат во агресивни луѓе, оние кои ќе „пукнат“ и ќе реагираат премногу бурно на навидум обична ситуација.

Психолозите и експертите за врски издвоија неколку вакви критични точки што сите парови треба да ги стават на дневен ред ако сакаат да избегнат несогласувања и да ги направат своите врски или бракови подобри.

На списокот на контроверзни теми кои се честа причина за расправија се наоѓаат децата, парите и постапките на членовите на семејството и пријателите. Начинот на кој ги качуваме нештата може многу да промени. Ова се најчестите лоши начини како да соопштите што ви пречи и како да постапите правилно следниот пат.

Само работиш и воопшто не размислуваш за мене и за семејството

Партнерот/партнерката можеби работи прекувремено за да преживеете или едноставно затоа што ужива во работата. Ако тоа ве прави да се чувствувате осамено, немојте да коментирате: „Престани да работиш толку многу“, зошто така испраќате погрешна порака дека не ја почитувате напорната работа на саканата личност. Признајте дека ви недостига! Може да станете половина час рано наутро и да пиете кафе заедно, да направите појадок и да кажете на позитивен начин што сакате од него/неа и врската.

Постојано се жалиш

Секој понекогаш има лош ден, но кога ќе станете на левата нога, не треба да покажувате нервоза кон вашиот партнер/партнерка. Кога другиот има еден од овие денови и се жали на што и да е, ислушајте го/ја добро, не само неколку минути. Откако ќе каже што му/ѝ лежи на срце, насочете го разговорот на посветлата страна на приказната. Обидете се да го/ја расположите, бидете поддржувачки настроени.

Ќе се одлепиш некогаш од телефонот?

Ако се вратите дома или завршите со работните обврски од дома и сфаќате дека треба да се изборите за неговото/нејзиното внимание со телефонот, да, ќе се изнервирате. Наместо да „стрелате“ со поглед, кажете отворено дека се чувствувате запоставени. Договорете се, на пример, да ги исклучите мобилните телефони за време на оброците или барем еден час навечер.

Сè паѓа на мој грб

Ако чувствувате дека партнерот/партнерката не ви помага доволно, разговарајте пред да почнете со нападот. Наведете ги барањата и наведете ги задачите што треба да ги направи. Ако понекогаш заборави, смирено потсетете го.

Те интересирам само кога сакаш секс

Интимноста најмногу се расипува ако партнерот/партнерката покажува емоции само кога сака секс. Без постојано покажување чувства, може да се почувствуваме несакани и непосакувани, па и да се убедиме дека другиот нè користи само за физички задоволства. Ако почнете да ја толкува секоја нежност како евтина увертира за секс, штом ќе ви пријде саканата личност, ќе станете напнати. Експертите сугерираат - определете ноќи без секс кога тој ви обрне внимание и ќе покаже дека ве сака и кога нема „хепиенд“.

Не ми го уништувај авторитетот пред децата

Објаснете дека двајцата мора да бидете во истиот тим, на истата страна во воспитувањето на децата. Можете да разговарате за стилот на воспитување приватно, но секогаш бидете обединети пред децата.

Тагови
реклама

Каков секс сакаат жените?

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more

Љубов и секс

Каков секс сакаат жените?

Read more

Четири идеални љубовни партнери за секој хороскопски знак

Read more

Зошто и мажите и жените лажат за бројот на сексуални партнери?

Read more

Најчестите заблуди за сексот во брак

Read more
 

Магазин

Осуденик на смрт бара стрелачки вод наместо инјекција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да ја намалите болката по вежбањето

Читај повеќе

Идеја за десерт: Посна торта со јагоди

Читај повеќе
  • play_arrow

Што доколку Сонцето би го замениле со друга ѕвезда?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за стомачни мускули со Памела

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешки гулаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Дај ми да се напијам

Читај повеќе

Каков секс сакаат жените?

Читај повеќе