Пауза во врска: Дали е за вас?

Кога сте во долга врска, можноста, па дури и желбата да се одморите еден од друг, секако се појавила повеќе пати. Иако одморот од партнерот може да изгледа како примамлива опција, размислете двапати.

Врските може да бидат тешки. Се појавуваат конфликти и предизвици, а разликата во мислења меѓу вас и вашиот партнер создава тензија и наскоро сте подготвени да одите на „одмор“ и да поминете одредено време разделени. Иако одморот може да изгледа како најдобра опција за двајцата, кога врската станува тешка, тоа е всушност една од најлошите работи што можете да ги направите за врската, во однос на тоа како вие и вашиот партнер ги решавате конфликтите.

Работата е што прекините или паузите во врските дејствуваат како еден вид „фластер“ за привремено решавање на проблемите. Тие даваат можност моментално да избегате од дилемата што ве поттикнала да поминувате време одделно, но не успеваат да се позанимаваат со проблемот и потенцијално да го решат.

Откако ќе заврши паузата и вие, и вашиот партнер ќе се вратите еден на друг, проблемот е сè уште таму, лебди, присутен во позадина, чекајќи повторно да се појави во иднина.

Кога сте во долга врска, можноста, па дури и желбата да се одморите еден од друг, секако се појавила повеќепати. Сепак, секогаш кога ќе се соочите со проблем кој може да ве распарчи, попаметно е да одлучите да останете и да се справите со него и да му ставите крај.

Решавањето на проблемите со вашиот партнер тековно, како што се појавуваат, е убедливо најдобриот начин за решавање на конфликтот во врската, наместо да го избегнувате преку изолација и дистанца што доаѓаат со паузата.

Колку и да изгледа привлечно привременото раскинување, тоа навистина може да биде најдеструктивното нешто што некогаш ќе и се случи на една врска.

Преземањето паузи може да доведе до нарушување на довербата, погрешна комуникација, а подоцна дури и да доведе до трајно раскинување.

Ако често правите паузи и имате потешкотии да го решите првобитниот проблем што ја поттикна истата пауза, можеби ќе сакате да размислите зошто комуникацијата станала инфериорна во однос на одвоеното време.

Ако ви стане очигледно дека сте почнале да се потпирате на паузите за да избегнете решавање на проблемите, тоа може да биде знак дека треба сериозно да ја разгледате состојбата на вашата врска и да одредите дали има или не потенцијал за подобрување.

Комуникацијата е апсолутно најважната компонента на секоја врска, без разлика дали споменатата врска е интимна, пријателска или семејна, и иако може да биде тешко да се најдат вистинските зборови за да се разговара за одреден проблем, соочувањето и разговорот порано отколку подоцна ќе донесе долгорочни придобивки за вас и за другите.

Ако размислувате да се одморите од вашиот партнер, размислете двапати за идните импликации што може да ги предизвика. Можеби на почетокот изгледа како примамлива опција, но може да биде најлошото нешто што ви се случило.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Љубов и секс

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која е идеалната разлика во години за успешна врска?

Read more

7 прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Read more

Кои се најсреќните, а кои најтешките години во бракот?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе