ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

Пеколно дерби: Евертон и Ливерпул се „испокршија“, опасна повреда за Ван Дајк

Мерсисајд дербито на „Гудисон Парк“ го отвори богатиот фудбалски викенд и заврши нерешено 2:2 за лутите ривали Евертон и Ливерпул.

Натпреварот од 5. коло во Премиер лигата за малку ќе завршеше со победа на момците на Јирген Клоп, но двете екипи сепак завршија само со по два гола откако ВАР „пресуди“ дека Мане бил во милиметарски офсајд пред погодокот на Хендерсон.

Она што го обележа натпреварот на кој се очекуваа многу голови, сепак беше жестоката игра на двете страни. Покрај петте жолти картони, судијата во 90-та минута покажа и црвен.

Прво, стоперот на Ливерпул Вирхил ван Дајк поради повреда на задната ложа уште во десеттата минута го напушти мечот, а за влакно тоа можеше да биде повреда со која се завршува кариерата - голманот на Евертон Пикфорд со двете нозе буквално влета во колената на Холанѓанецот.

URL
URL

Црвениот картон при крајот на мечот го заработи Ришарлисон по жестокиот лизгачки старт над Алкантара.

Она за што жестоко се дебатираше на социјалните мрежи беше дали Ван Дајк беше во офсајд или не кога беше „соборен“ од Пикфорд.

URL
URL
URL
URL
реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Фудбал

Култниот дрес на Марадона не е на продажба

Read more

Почна гласањето за Тим на годината на УЕФА

Read more

Едерсон: Најдобар пеналџија сум во Сити, а не ми даваат да шутирам

Read more

Матеус: Левандовски е најкомплетниот играч на светот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Култниот дрес на Марадона не е на продажба

Читај повеќе

Почна гласањето за Тим на годината на УЕФА

Читај повеќе

Едерсон: Најдобар пеналџија сум во Сити, а не ми даваат да шутирам

Читај повеќе

Матеус: Левандовски е најкомплетниот играч на светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најубавите голови од 10. коло во Премиер лигата

Читај повеќе

Пандев повторно добива нов тренер?

Читај повеќе

Кавани се извини за расистичкиот коментар на Instagram

Читај повеќе

Конте: Само победа над Борусија Менхенгладбах нè остава во игра

Читај повеќе

Историски преседан во Лигата на шампиони

Читај повеќе