Пелистер во топ 10 најлоши во Европа сезонава

Битолскиот фудбалски клуб се најде меѓу најлошите 10 клубови на Стариот континент, бидејќи сѐ уште нема победа сезонава.

Во друштво со Њукасл, Леванте и Гројтер Фирт, тука е и нашиот Пелистер. Закован на дното од и онака слабата македонската лига, битолчани во 15 натпревари ниту еднаш не успеаја да победат и апсолутно заслужено се во европските топ 10.

1. Њукасл (Премиер лига)
 • 7 нерешени и 7 порази на 14 натпревари
 • последно место
 • елиминиран во 2. коло од Лига купот
2. Леванте (Ла Лига)
 • 7 нерешени и 8 порази на 15 натпревари
 • последно место
 • победи во 1. коло од Копа дел Реј
3. Гројтер Фирт (Бундеслига)
 • 1 нерешена и 12 порази на 13 натпревари
 • последно место
 • елиминиран во 1. коло од ДФБ купот
4. Карвина (Чешка)
 • 5 нерешени и 11 порази на 15 натпревари
 • претпоследно место
5. Пелистер (1.МФЛ)
 • 5 нерешени и 10 порази на 15 натпревари
 • последно место
 • гол-разлика 2:34
 • во Купот на Македонија мина две кола и се бори за полуфинале, вклучувајќи и 9:0 победа над третолигашот Љуботен, единствена сезонава севкупно (другото коло го мина на пенали)
6. Кефн Друидс (Велс)
 • 2 нерешени и 12 порази на 14 натпревари
 • последно место
7/8. Космос и Каилунго (Сан Марино)
 • идентичен скор од 1 нерешена и 8 порази на 9 натпревари
 • делат последно место

9. Карои (Андора)

 • 9 порази на 9 натпревари
 • последно место
10. Флорешти (Молдавија)
 • 19 порази на 19 натпревари
 • последно место
Тагови
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Фудбал

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Read more

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Read more

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Read more

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
 • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
 • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе