Пеп му одговори на новинар: Мојот живот е подобар од твојот

Манчестер Сити го победи Брентфорд со 1:0 во реваншот од 18. коло на Премиер лигата.

Европскиот и англискиот првак славеше со голот на Ерлинг Холанд во 71. минута. Норвешкиот центарфор ја искористи големата грешка на гостинскиот стопер Кристофер Ајер и рутински погоди за важните три бода на Сити во борбата за шампионската титула. Имено, Сити со оваа победа скокна на второто место по 25 одиграни кола. Заостануваат бод зад лидерот Ливерпул и бод пред третопласираниот Арсенал.

На прес-конференцијата по натпреварот имаше еден тажен интересен момент кога тренерот Пеп Гвардиола објасни дека не треба да се критикуваат врвните напаѓачи кои не даваат гол на неколку натпревари бидејќи секогаш ќе се вратат и ќе даваат гол кога е најважно. Истовремено, тој истакна дека не е новинар, ниту некогаш би бил.

Ова поттикна еден од присутните претставници на медиумите да го праша: „Што е лошо во тоа да си новинар?“, на што Гвардиола одговори: „Јас сум менаџер. Мојот живот е подобар од твојот па... Затоа сакам да сум менаџер, а не новинар. Апсолутно“.

Сите во собата гласно се смееја, а самиот новинар подоцна изјави дека мислел дека ќе добие смешен одговор и додаде дека Гвардиола е под многу поголем притисок од него, па очигледно и двајцата се задоволни од тоа што го прават.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Фудбал

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Read more

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Read more

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Read more

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Читај повеќе

Алкарас нема да ја брани титулата во Барселона

Читај повеќе

Конор МекГрегор се враќа во октагонот

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс играле 56 секунди подолго - НБА мораше да признае грешка

Читај повеќе

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Читај повеќе

Шампионката во трискок нема да го брани златото во Париз

Читај повеќе

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Читај повеќе

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ трагичар во шокантниот пораз на Денвер

Читај повеќе